Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
33 %
3.1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Zyrtarisht DeSandis shpall kandidaturën për president të SHBA

Lajme të ngjashëm

Guvernatori i Floridës, Ron DeSandis, ka konfirmuar se do të kandidojë për president në zgjedhjet e vitit 2024. Madje ai i dorëzoi dokumentet e tij në Komisionin Federal të Zgjedhjeve të mërkurën.

Lëvizja është pritur gjatë, me DeSandis që ndërtoi profilin e tij dhe bazën e fansave përpara përplasjes.

Në orët e para të së enjtes DeSandis do të bëjë paraqitjen e tij të parë në një intervistë me Elon Musk . Diskutimi do të zhvillohet në Tëitter Spaces, një platformë që mundëson biseda audio live ku përdoruesit e tjerë të Tëitter mund të bashkohen dhe të marrin pjesë.

Guvernatori 44-vjeçar konsiderohet si një nga kundërshtarët kryesorë të ish-presidentit Donald Trump, i cili do të kandidojë edhe për presidencën.

DeSandis është relativisht i ri në politikën amerikane, pasi u zgjodh për herë të parë në Dhomën e Përfaqësuesve në vitin 2012. Vetëm gjashtë vjet më vonë, në 2018 pas një përpjekjeje të dështuar për t’u bërë senator, ai u zgjodh guvernator.

Më shumë