Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Zelensky viziton rajonin e goditur nga përmbytjet pas shpërthimit të digës

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka vizituar rajonin e goditur nga përmbytjet Kherson.

Ai thotë se zyrtarët diskutuan situatën operacionale në rajon, duke përfshirë evakuimin e njerëzve nga zonat e mundshme të përmbytjeve dhe ofrimin e mbështetjes jetike për zonat tashmë të përmbytura.

Zelensky thotë gjithashtu se zyrtarët diskutuan “perspektivat për rivendosjen e ekosistemit të rajonit dhe situatën ushtarake operacionale në zonën e fatkeqësive të shkaktuara nga njeriu”.

“Detyra jonë është të mbrojmë jetët dhe të ndihmojmë njerëzit sa më shumë që të jetë e mundur. Falenderoj shpëtimtarët dhe vullnetarët! Falenderoj të gjithë të përfshirë në këtë punë!” tha ai.

Disa zona të Kherson ajën përmbytur pas shpërthimit të digës së Kakhovka. Për ëkëtë ngjarje Rusia dhe Ukraina kanë akuzuar njera-tjetrën, ndërsa sot janë raportuar dhe 3 vitimat e para nga përmbytja.

Më shumë