Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
39 %
3.1kmh
40 %
Mër
25 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Wagner tërhiqet nga njësia e Bakhmut, ia lënë vendin ushtrisë ruse

Lajme të ngjashëm

Organizata mercenare ruse Wagner ka filluar të tërheqë forcat e saj nga Bakhmut.

Lajmin e ka bërë me dije Yevgeny Prigozhin në një video të postuar në Telegram. Ai u shpreh se luftëtarët e tij do të tërhiqen dhe do të zëvendësohen nga ushtria e rregullt ruse.

“Le të tërheqim njësitë tona nga Bahamuti. Nga sot në orën 5:00 të mëngjesit, 25 maj, deri më 1 qershor, shumica e njësive do të zhvendosen në kampin e pasëm. Ne po ia dorëzojmë pozicionet tona ushtrisë”, tha ai në një video, i veshur me veshje ushtarake dhe duke qëndruar pranë një kompleksi rezidencial të dëmtuar nga lufta.

Të shtunën, Prigozhin njoftoi kapjen e Bakhmutit, pas betejës më të gjatë dhe më të përgjakshme të luftës në Ukrainë. Megjithatë, të dielën, Ukraina siguroi se forcat e saj po lëviznin ende në krahët e Bakhmut dhe synonin të rrethonin qytetin e dëmtuar.

Më shumë