Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Votimi i ndryshimeve kushtetuese, Haradinaj: Rajoni po shkon drejt paqes së përhershme, shqiptarët rol kyç

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përgëzuar vendimin e Parlamentit të Maqedonisë së Veriut për ndryshimin e emrit dhe një sërë ndryshimesh të tjera kushtetuese.

Haradinaj shkruan se rajoni po shkon drejt një paqeje të përhershme, ndërsa ka theksuar se me vendimet e marra Zoran Zaev ka dëshmuar vizionin properëndimor, ndërkohë shqiptarët rolin e tyre kyç në këto ndryshime.

‘Përshëndes votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, për ndërrimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë Veriore, si hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike të shtetit fqinj. Kjo ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor është shpresë që rajoni ynë po shkon drejtë paqës së përhershme. Përgëzoj homologun tim Zoran Zaev për vizionin e dëshmuar properëndimor dhe shqiptarët në Maqedoni për rolin kyç në këto ndryshime. RH’, ka shkruar Ramush Haradinaj.

 

Më shumë