Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

VOA “live” me protestën e artistëve kundër shembjes së Teatrit Kombëtar

Lajme të ngjashëm

Zëri i Amerikës ka vendosur t’i mbështesë protestën e artistëve kundër shembjes së Teatrit Kombëtar duke e transmetuar drejtpërdrejt në faqen zyrtare në Facebook.

Protesta e një grupi artistësh të mbështetur nga shoqëria civile vijon prej disa muajsh në ambientet përpara Teatrit Kombëtar.

Gjatë ditëve të fundit, pjesë e pandashme e kësaj proteste është bërë arkitekti Maks Velo. Ndërsa shumë aktorë të tjerë janë shkëputur nga protesta, duke zgjedhur të mbështesin versionin e qeverisë për shembjen e godinës aktuale dhe ndërtimin e një teatri të ri përmes partneritetit publik-privat.

Më shumë