Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
45 %
3.6kmh
40 %
Enj
28 °
Pre
34 °
Sht
34 °
Die
23 °
Hën
25 °
E enjte, 21 Shtator, 2023

Vizita e guximshme e Zelenskyt në Bakhmut, qyteti i rrethuar nga rusët

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainës, Volodymyr Zelenksy ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë të guximshme në vijën e parë të ushtrisë ukrainase në Bakhmut.

Bakhmut është qytet i rrethuar nga rusët prej didsa kohësh. Atje, presidenti ukrainas mori raporte për situatën operacionale të trupave dhe rrjedhën e armiqësive në vijën e parë, bisedoi me ushtrinë dhe i falënderoi ata për mbrojtjen e Ukrainës.

“Kam nderin të jem sot këtu, në lindje të shtetit tonë, në Donbass dhe të shpërblej heronjtë tanë, t’ju falënderoj, t’ju jap dorën. Faleminderit që mbroni shtetin, sovranitetin dhe Ukrainën lindore ”, tha Zelensky.

Në të njëjtën kohë, Zelensky dha çmime shtetërore për ushtrinë për kontributin e tyre në mbrojtjen e Ukrainës.

Më shumë