Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
32 °
Mër
29 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Vdes legjenda e muzikës “jazz”, Toots Thielemans

Lajme të ngjashëm

Legjenda e muzikës “jazz” i njohur më shumë për tingujt e harmonikes, Toots Thielemans humbur jetën sot në moshën 94 vjeçare në Belgjikë.

Mediat belge raportojnë se ai vdiq në spital ndërkohë që flinte gjumë.

Televizioni RTL raporton se menaxheri i tij, Veerle Van de Poel, ka thënë se “ai nuk kishte komplikime. Ai vdiq nga mosha e shtyer, trupi i tij ishte thjeshtë i lodhur”.

Jean-Baptiste Frederic Isidore Thielemans konsiderohet si legjendë, por ai gjithashtu njihet edhe për muzikën e luajtur së bashku me emra të mëdhej të muzikës “jazz”, si Charlie Parker dhe Miles Davis.

Gjithashtu ai ka bërë muzikë edhe me këngëtarët Frank Sinatra dhe Billy Joel.

[iframe width=”560″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/yKnG_9q4crA” frameborder=”0″ allowfullscreen ]

Më shumë