Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

U shpall qytetar nderi i qytezës arbëreshe, Rama poston fotot: Mirënjohje, dëshmia më e bukur e origjinës tonë

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama u shpall sot qytetar nderi i Vaccarizzo Albanese, një qytezë e banuar nga arbëreshët.

Ndërkohë, vetëm më parë në llogarinë e tij në “Instagram”, Rama ka publikaur një sërë fotosh nga pritja që iu bë si dhe ceremonia.

Mirënjohje për arbëreshët, dëshmia me e bukur e origjinës tonë”, shkruan Rama krah fotove.

Në ceremoninë e zhvilluar sot, kreu i qeverisë shqiptare vlerësoi se kultura arbëreshe është një gur i çmuar i historisë dhe traditës.

Kryeministri Rama, pasi mori titullin “Qytetar Nderi”, nënvizoi rëndësinë e formimit më tej të lidhjeve vëllazërore me arbëreshët e Italisë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Edi Rama (@ediramaal)

Më shumë