Tirana
moderate rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
20 °
E martë, 26 Shtator, 2023

Trupat ruse bombardojnë pallatin në Zaporizhzhia, 1 i vdekur dhe shumë të plagosur

Lajme të ngjashëm

Trupat ruse kanë bombarduar një pallat banimi në  Zaporizhzhia. Si pasojë e sulmeve  ruse një person mbeti i vrarë dhe mbi 20 persona të tjerë mbetën të plagosur, mes tyre edhe fëmijë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka postuar në rrjetet sociale pamjet nga sulmi në Zaporizhzhia, ndërsa thotë se ushtria ruse goditi me qytetin me egërsi shtazore.

“Tani për tani, një raketë ruse goditi një ndërtesë shumëkatëshe.n Rusia po bombardon qytetin me egërsi shtazore. Zonat e banuara ku jetojnë njerëz të thjeshtë dhe fëmijë po qëllohen me armë zjarri.

Shteti terrorist kërkon të shkatërrojë qytetet tona, shtetin tonë, popullin tonë.Kjo nuk duhet të bëhet “vetëm një ditë tjetër” në Ukrainë apo kudo tjetër në Evropë apo botë.”, ka shkruar Zelensky.

Më shumë