Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Die
24 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Trondit Artan Hoxha: Policinë s’e njoftoi PD, TRE FURGONA me njerëz të armatosur lëviznin para vrasjes në qytet (E PLOTË)

Lajme të ngjashëm

Gazetari investigativ Artan Hoxha thotë se tre furgona me persona të armatosur kanë qenë ditën e sotme duke qarkulluar në qytetin e Elbasanit, çka ka alarmuar banorët të cilët kanë njoftuar policinë.

Hoxha tha se është e paqartë se nëse personat brenda tyre kanë qenë policë, apo pjesëtarë të organizatave mafioze, por njerëzit që ndaluan Mercedesin e zi ku ndodhej mbështetësi i Partisë Socialiste, ishin në një prej tre furgonave.

Sipas Hoxhës, viktima Pjerin Xhuvani nuk ndodhej në makinën e dyshuar se kishte brenda karta identiteti dhe lista, por ai u afrua së bashku me mbështetës të tjerë të PS-së, për t’i ardhur në ndihmë socialistit të ndaluar, nga personat në fjalë.

Në “ABC Neës”, Hoxha tha se në vendngjarje është qëlluar nga dy armë zjarri.

Pjesë nga deklarata e gazetarit Hoxha:

Acarimi i ditëve të fundit, gjuha politike mjaft e ashpër, duke vazhduar edhe sot në mëngjes me, unë nuk e di mbase ai është fans i serialit Vikingët. Kjo është fatura e prerë nga kjo kastë politike që po e paguajnë shqiptarët. U paralajmërua për t’i shpëtuar këto zgjedhje, por ky është spoti që ka përgjakur këto zgjedhje.

Është një ngjarje ende e pazbardhur në detaje, ka qenë një skenë masive krimi. Kanë qenë shumë persona të përfshirë, prandaj kemi një të vrarë dhe katër të plagosur. Vuskani është një nga punonjësit e forcave speciale në Shkodër. Viktima është mjek psikiatër, atëherë pse kjo ngjarje përfundoi kështu? Policia është njoftuar nga qytetarë, jo nga shtabe elektorale, për 3 furgona që qarkullonin në lagjet e Elbasanit të armatosur. Këta nuk dihej nëse ishin punonjës policie. Ky është një nga furgonat e sekuestruar tashmë. Policia është njoftuar që tre furgona po lëviznin me njerëz që nuk flisnin dialektin e Elbasanit. Por nuk dimë se me kë kemi të bëjmë, me persona grup të armatosur, policë, nuk dihet. Në këtë foto shohim një furgon dhe një njeri të armatosur. Unë e kam thënë që në Elbasan ka një marrëveshje të fshehtë mes PS dhe PD që të copëtohet LSI, por kjo marrëveshje u prish.

Në momentin që ka ndodhur ngjarja është ndaluar ML e zezë, është mjet i militantit të PS, mbase ishte i ekspozuar qartësisht që ishte i PS. Dhe është ndaluar nga ky grupi që qarkullonte, dhe këta i kanë kërkuar militantit të PS-së se kanë dyshuar që mund të kishte karta identiteti apo lista. E kanë ndaluar dhe kanë bllokuar personin në fjalë. Në këtë moment janë njoftuar edhe personat e tjerë, mbështetësit. Dhe është njoftuar policia e shtetit, policia ka mbërritur pak më parë se të vinin mbështetësit. Kanë qenë drejtorët e Elbasanit, dhe dy patrulla.

Në moment policia i ka gjetur aty këta persona, dhe ndërkohë vijnë mbështetësit e PS. Ata dalin nga makina, dhe viktima i ndjeri, mjeku psikiatër Pjerin Xhuvani nuk ka qenë me makinën e vetë. Ai ka qenë 200 metra larg me shtëpi. Kanë ardhur për të ndihmuar personin e ndaluar që e njihnin. Ka qenë me makinë e dikujt tjetër. Nga hetimi i deritanishëm rezultojnë dy armë që kanë bërë qitje në vendin e ngjarjes. Ka gjetur vdekjen Xhuvani. Pas përplasjes, duhet sqaruar kush e nisi. U njoftua që kanë dalë këto tre furgona. Krahu tjetër u njoftua “kush janë këta që kanë dalë në qytet?”. Minimalisht është qëlluar me dy armë. Një armë që goditi për vdekje mjekun, i cili ka një plumb në pjesën e përparme thonë që ka edhe një plumb në pjesën e qafës. Por janë dëmtuar edhe mbështetësit e PD-dë, Vuksani. Pra kemi tre palët e prekur, dy të plagosur të PD-së dhe policja.

Më shumë