Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Trazirat e Donald Trump më 6 Janar, ish-zëvendëspresidenti Pence dëshmon para jurisë së madhe federale

Lajme të ngjashëm

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence dëshmoi të enjten para një jurie të madhe federale që hetonte pasojat e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe veprimet e presidentit të atëhershëm Donald Trump dhe të tjerëve, thanë burime të njohura me çështjen për CNN.

Dëshmia shënon një moment të rëndësishëm në hetimin penal dhe hera e parë në historinë moderne një nënkryetar detyrohet të dëshmojë për presidentin pranë të cilit shërbeu.

Trump vazhdimisht i bëri presion atij pa sukses për të bllokuar rezultatin e zgjedhjeve të 2020, duke përfshirë mëngjesin e 6 janarit në një telefonatë private. Një gjykatës federal ka vendosur se Pence mund të detyrohet të rrëfejë bisedat që ty kanë pasur, ku Trump mund të ketë vepruar në mënyrë korruptive.

Ptyetja e Pence vjen ndërsa ai po shikon mundësinë e një sfide të mundshme ndaj Trump për nominimin presidencial republikan në 2024, me dëshminë që ka të ngjarë të shkaktojë një reagim të fortë negativ nga ish-presidenti Trump.

Juria e madhe në Uashington, DC, procedurat e së cilës janë sekrete, u mblodh pak para orës 9 të mëngjesit këtë të enjte me orën amerikane. Kjo përkoi me një rritje të sigurisë brenda ndërtesës së gjykatës dhe dy fuoristrada me xhama të veshur duke transportuar njerëz në ndërtesë.

Më shumë