Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Peleshi: Dënojmë me forcë dhunën ndaj trupave të KFOR

Lajme të ngjashëm

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka reaguar i shqetësuar për situatën në Veri të Kosovës.

Peleshi thotë se e dënojmë me forcë dhunën e protestuesve serbë ndaj ushtarëve të KFOR-it. Ai shton se dialogu Prishtinë-Beograd dhe ulja e tensioneve është zgjidhja e vetme për paqe në rajon.

“Të shqetësuar për situatën në veri të Kosovës. Dënojmë me forcë dhunën e përdorur ndaj trupave të KFOR, që po përpiqen për garantimin e sigurisë së qytetarëve atje. Dialogu dhe ulja e tensioneve, zgjidhja e vetme për një bashkëjetesë të mirë dhe stabilitet në rajon!

Urojmë shërim të shpejtë për trupat e lënduar”, shkruan Niko Peleshi.

Më shumë