Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
2.1kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Targat e makinave, DPSHTRR merr dy VENDIME lehtësuese për shoferët

Lajme të ngjashëm

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka marrë dy vendime lehtësimi për targat e makinave.

DPSHTRR ka vendosur që automjetet koleksionuese pa targa të pajisen me targë të përkohshme kur duhet të lëvizin për një panair, ekspozitë apo kur i duhet të marrë pjesë në një aktivitet tjetër.

Një lehtësim tjetër vjen për automjetet të cilat e kanë targën e dëmtuar. Çdo drejtues mund të pajiset tashmë me të njëjtën targë duke kthyer të vjetrën pa kthyer dokumentacionin në tërësi.

Njoftimi i DPSHTRR:

Keni automjet koleksioni (pa targa) dhe nuk dini si të organizoheni për një panair, ekspozitë apo aktivitet kolektiv, karvan historik apo parada, xhiro panoramike, itenerare turistike e pjesmarrje si i ftuar në një event? E zgjidhim me targën e përkohshme! (Mjeti do paiset me TPL dhe Fletëudhëtimi si edhe do kryejë verifikim teknik. Targat PRK duhet të kthehen pas përdorimit! DPSHTRR po punon për rregjistrin e mjeteve historike, me vlera koleksioni e riprodhimet.)

Tjetër lehtësim: Kur ju dëmtojnë targën mjafton ta ktheni dhe ne do ju paisim me targën e njëjtë! Nuk ke pse ndrron komplet dokumentacionin, as pse bën më kontroll fizik dhe më e rëndësishmja, paguan vetëm koston e 1 targe, me po ato numra e gërma! JO stres! JO angarira dublikatesh. Kursim kohe e lekësh! (Praktika e re në fjalë nuk mundësohet për rastet e humbjes së targës/targave dhe jo për formatet e dala nga prodhimi!)

Më shumë