Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
32 °
Mër
29 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Taksa e Rrugës së Kombit, Pacolli: S’ është tragjike, do ta vendosë dhe Kosova

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli është shprehur pro taksës për kalimin në Rrugën e Kombit, e cila u vëndos disa kohë më parë nga Qeveria shqiptare.

I ftuar në studion e lajmeve në Ora News, Pacolli është shprehur se taksa nuk është shumë tragjike sepse rruga është shumë e shtrenjtë për tu mirëmbajtur, ndërsa ka thënë se dhe kosova do ta vendosë së shpejti nga ana e saj.

“Personalisht nuk e shikoj shumë tragjike vënien e taksës, për arsye se flitet për një objekt jashtëzakonisht të shtrenjtë dhe mirëmbajtja e asaj rruge kushton. Njerëzit që kalojnë njëherë dy, nuk mund ta kuptojnë se mirëmbajtja e një autostrade kushton shumë para. Nuk e di nga ana shqiptare në mund t’i mbulojë shpenzimet që do t’i këtë në mirëmbajtjen e kësaj autostrade me atë taksë. Edhe pse taksa në anën tjetër duket e lartë. Unë do të doja që të ketë sa më shumë frekuencë dhe sa më shumë të rritet frekuenca ulet taksa, nga 5 do të ulet në 3 euro. Ajo do të ishte mirë për secilin, por nuk ka të drejtë të hidhërohet që ka një taksë sot. Sot të ecësh në rrugët e Kosovës nuk kushton asgjë, por jam i bindur se edhe Kosova do të aplikojë një taksë. Taksat aplikohen në të gjithë botën”, ka thënë Ministri i Jashtëm.

 

Më shumë