Tirana
moderate rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
20 °
E martë, 26 Shtator, 2023

Takimi me udhëheqësin kinez, Putin: Plani i tij i paqes mund të jetë baza për t’i dhënë fund luftës

Lajme të ngjashëm

Plani i paqes i Kinës për Ukrainën mund të përdoret si bazë për t’i dhënë fund luftës, ka thënë Vladimir Putin. Lideri rus u takua me presidentin kinez Xi Jinping të martën në Moskë për të diskutuar konfliktin dhe marrëdhëniet midis dy vendeve.

Putin tha se nisma e paqes mund të paraqitet “kur ata të jenë gati për të në Perëndim dhe në Kiev”.

Por plani i Kinës – i publikuar muajin e kaluar – nuk kërkon që Rusia të largohet nga Ukraina. Duke renditur 12 pika , ai bën thirrje për bisedime paqeje dhe respekt për sovranitetin kombëtar.

Ai dënon gjithashtu “sanksionet e njëanshme”, në atë që shihet si një kritikë e mbuluar ndaj aleatëve të Ukrainës në Perëndim. Ukraina ka insistuar që Rusia të tërhiqet nga territori i saj si kusht për çdo bisedim.

Dhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se thirrja për një armëpushim përpara se Rusia të tërhiqej “do të mbështeste efektivisht ratifikimin e pushtimit rus”.

Në një konferencë të përbashkët shtypi pas përfundimit të bisedimeve me Xi, Putin tha: “Shumë dispozita të planit të paqes kineze mund të merren si bazë për zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë, sa herë që Perëndimi dhe Kievi janë gati për të”.

Por Rusia ende nuk kishte parë një “gatishmëri” të tillë nga ana tjetër, shtoi ai.

Duke qëndruar përkrah udhëheqësit rus, Xi tha se qeveria e tij ishte në favor të paqes dhe dialogut dhe se Kina ishte në “anën e duhur të historisë”. Ai përsëri pohoi se Kina kishte një “pozicion të paanshëm” për konfliktin në Ukrainë, duke kërkuar të vendoste Pekinin si paqebërës të mundshëm.

Më shumë