Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
33 %
3.1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

TAG

Voa

VOA: Fëmijët e talentuar shqiptar në ndjekje të pasionit për muzikën

Në Shqipëri jo të gjitha qytetet kanë shkolla muzike dhe fëmijët e talentuar ndjekin klasa të veçanta ku që në moshë të vogël ushtrohen...

VOA: Mbi 700 shqiptarë pjesë e organeve amerikane të zbatimit të ligjit

Para një dekade, numri i shqiptarëve në organet amerikane të zbatimit të ligjit ishte rreth 200.  Më 2023, sipas “Shoqatës Shqiptaro-Amerikane të Zbatimi të Ligjit”,...

“Fushata në Shqipëri e dominuar nga gjuha e ashpër”, VOA analizon: Rama ofendon, Berisha dhe Meta akuza për korrupsion

Në Shqipëri fushata për zgjedhjet vendore e cila mbyllet ditën e nesërme, u dominua nga shkëmbimet e sulmeve dhe akuzave politike, ku nuk munguan...

Biden vendos sanksione ndaj FSB-së ruse dhe IRGC-së së Iranit për arrestimin e amerikanëve

Administrata Biden njoftoi të enjten sanksione të reja kundër Shërbimit Federal të Sigurisë Ruse (FSB) dhe krahut të inteligjencës të Gardës Revolucionare Islamike të...

VOA: Mjekët e infermierët braktisin vendin, Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë...

VOA: Zonat e mbrojtura natyrore në Shqipëri, një vit pas rishikimit të kufijve

Qeveria shqiptare rishikoi një vit më parë kufijtë e zonave të mbrojtura natyrore në Shqipëri. Në disa prej sipërfaqeve të hequra nga Parku i...

Peleshi intervistë për VOA: Jemi krah më krah me SHBA, kemi shumë arsye për t’u ndjerë të sigurtë në Shqipëri

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Nga kreu i ri i SHISH, tek siguria e Kosovës/ Presidenti Bajram Begaj: Forcat politike të mos e shohin si armike njëra-tjetrën (E PLOTË)

Në Shqipëri, presidenti Bajram Begaj thotë se forcat politike në vend, nuk duhet ta shohin njëra tjetërn si armike dhe se konfliktualiteti e gjuha...

Chollet: Duhen vendime të vështira dhe kurajo nga udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë

Në një intervistë për shërbimin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës, këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Schollet foli për prishmëritë gjatë vizitës...

VOA: A do ta mbështesin republikanët zotin Trump në zgjedhjet e vitit 2024?

Donald Trump po kandidon për herë të tretë për postin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, duke shpresuar të bëhet presidenti i dytë në...

Lajmet e fundit