Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
32 °
Mër
29 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

ushtria amerikane

Sulmet kibernetike të Iranit, Komanda e Ushtrisë amerikane vjen në Shqipëri dhe kryen operacionin e parë mbrojtës

Forca Kombëtare e Misionit Kibernetik të SHBA, pjesë e Ushtrisë amerikane, ndodhet në Shqipëri dhe ka kryer operacionin e parë mbrojtës. Bëhet fjalë për...

Sulm me dron në Siri, Ushtria amerikane thotë se ka vrarë liderin e Shtetit Islamik

Ushtria amerikane tha të martën se një sulm saj me dron vrau kreun e Shtetit Islamik në Siri, një nga pesë udhëheqësit kryesorë të...

Po ngiste biçikletën, ushtria amerikane vret liderin e ISIS në Siri

Lideri i grupit militant Shteti Islamik në Siri u vra të martën në një sulm amerikan me dron. Maher al-Agal u vra teksa po ngiste...

Do të zëvendësojë “F-15 Eagle”, avioni i ri luftarak i ushtrisë amerikane lëshon raketën e parë

Avioni i ri i ushtrisë amerikane “F-15 Eagle II” ka lëshuar raketën e parë gjatë testimeve të fundit që po zhvillojnë forcat ajrore të...

Libri: Gjatë presidencës së Trump, ushtria amerikane gati sa nuk pushtoi pa dashje Nigerinë

Forcat amerikane, përfshi edhe SEAL 6, përpak kryen një inkursion të paautorizuar në territorin nigerian, i quajtur ndryshe edhe invazion, sipas një libri të...

Pas përfundimit të “Defender 21”, ushtritë shqiptare dhe amerikane nisin trajnimin e përbashkët njëmujor në Zall Herr

Ditën e sotme zyratrët ushtarakë shqiptarë dhe amerikanë kanë nisur Trajnimin e Përbashkët njëmujor të Kombinuar të Shkëmbimit në bazën e Forcave Speciale Shqiptare...

Ushtria amerikane sulme ajrore në Irak dhe Siri, SHBA kundër milicive të mbështetura nga Irani

Ushtria amerikane kreu sulme ajrore kundër milicive të mbështetura nga Irani në zonën kufitare Irak-Siri. Sulmet u kryen në përgjigje të disa sulmeve me dron...

Nga Shqipëria dhe Kosova, dy pilotet ushtarake që bashkojnë SHBA dhe Shqipërinë në “Defender 2021”

Valdete Mehanja dhe Armela Murati janë dy pilotet që duket i kanë dhënë kuptimin e vërtetë qëlllimit të stërvitjes më të rëndësishme që zhvillohet...

Ushtria amerikane nis përgatitjet për t’u larguar nga Iraku

Ushtria amerikane do të largohet nga Iraku, pas vendimit të marrë ditën e djeshme në parlamentin iraken. “Gjatë ditëve të ardhshme,...

“Bota në prag të Luftës së Tretë”, sa e FUQISHME është ushtria e IRANIT?

Teksa mediat në mbarë botën nuk ngurrojnë të aludojnë se bota mund të jetë në një prag lufte të tretë, zyrtarë të lartë iranianë...

Lajmet e fundit