Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
40 %
Die
20 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

universi

Shtyhet lëshimi i teleskopit 10 miliard dollarë që do “zbulojë” alienët, ra në tokë gjatë transportit

Shtyhet data e lëshimit në hapësirë të teleskopit më të avancuar dhe më të kushtueshëm të ndërtuar ndonjëherë, James Webb Space Telescope. Lëshimi ishte parashikuar...

Astronomët: Mund të kemi gjetur prova se universet paralele ekzistojnë

Universet paralele prej vitesh kanë qenë frymëzim për filmat fantashkencë, por sipas disa astronomëve, nuk përjashtohet mundësia që të ekzistojnë. Ajo...

Jemi ALIENË, Shkencëtarët: Jeta në Tokë ka ardhur nga një planet tjetër

Njerëzit në Tokë janë falë përplasjes së një planeti tjetër me Tokën miliarda vite më parë, kanë deklaruar shkencëtarët. Po në...

Shkencëtarët kapin sinjalin e mistershëm thellë në hapësirë

Një grup shkencëtarësh kaën arritur të dallojnë një sinjal oksigjeni thellë në univers. Oksigjeni i zbuluar përmes sinjaleve të teleskopit është regjistruar...

Sot do njoftohet një zbulim i madh shkencor, ja si ta ndiqni “live”

Observatori i Valëve Gravitacionale (LIGO) do mbajë sot një konferencë për shtyp ku pritet të njoftojë një prej zbulimeve më të rëndësishme rreth valëve...

Ja si duket i gjithë universi në një imazh të vetëm

Universi është aq i gjerë sa që është e pamundur të mendosh se si mund të duket në një fushëpamje. Por muzikanti...

Stephen Hawking: Vrimat e zeza janë pasazh drejt një universi tjetër

“Njerëzit mund të kalojnë nëpërmjet vrimave të zeza, e jo të ngecin në to”, kjo është teoria e re e Stephen Hawking. ...

Lajmet e fundit