Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Die
24 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

turqia

“Kërcënon” Erdogan: Turqia do të ‘ndajë rrugët’ me BE nëse është e nevojshme

Erdogan ka akuzuar Bashkimin Europian se po distancohet nga Turqia. Sipas tij, perëndimi po bllokon anëtarësimin e Turqisë në BE, por mbështet kandidaturën e...

Turqia dënon me 11,196 vjet burg Faruk Fatih Özer, bosi i kriptomonedhave që u prangos në Palasë

Faruk Fatih Özer, themeluesi i kriptomonedhave Thodex, motra e tij Serap Özer dhe vëllai i tij Güven Özer janë dënuar me 11,196 vjet, 10...

Turqia regjistron temperatura rekord në këtë provincë

Turqia ka regjistruar temperaturë rekord prej 49.5 gradësh Celsius.Ndërkohë ekspertët kanë paralajmëruar se trendi i valës së të nxehtit në Mesdhe do të vazhdojë...

Marrëveshja e grurit skadon të hënën, Erdogan shpreson se Putin do pranojë që ajo të zgjatet

Turqia po përgatitet të presë presidentin rus Vladimir Putin në gusht që të dyja vendet të bien dakord që marrëveshja e Detit të Zi...

Suedia dha leje për djegien e Kuranit, reagon ashpër Turqia: E papranueshme! Dënojmë aktin e neveritshëm

Autoritetet suedeze kanë dhënë leje për mbajtjen e një proteste, me djegie të Kuranit pranë një xhamie në qendër të Stokholmit  këtë të mërkurë,...

Turqia dërgon një batalion të trupave komandove në Kosovë, me kërkesë të NATO-s

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se do të nisë për në Kosovë një batalion rezervë...

Blinken i kërkon Turqisë pranimin e menjëhershëm të Suedisë në NATO

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka kërkuar Turqisë këtë të martë që të pranojë menjëherë Suedinë në NATO. Ai tha në një...

Emiratet e Bashkuara Arabe kalojnë Kinën dhe Turqinë, cilat janë 3 shtetet kryesore të përfitimit të arit rus në botë

Emiratet e Bashkuara Arabe janë kthyer në një pikë kryesore tregtare për arin rus. Nga implementimi i sanksioneve për luftën në Ukrainë pjesa më...

Luftimet e përgjakshme në Sudan, Erdogan thotë se Turqia është e gatshme për ndërmjetësim

Turqia është e gatshme të presë bisedime gjithëpërfshirëse për paqen në Sudan nëse palët e interesuara bien dakord, i tha presidenti Recep Tayyip Erdogan...

Irani rikthehet në Shqipëri/ Turqia do të hapë seksionin iranian në ambasadë për të vazhduar mbrojtjen e interesave të Iranit në vend

Iranin e nxorrëm nga dera, por siç thotë një fjalë e urtë shqiptare, ai na hyn nga dritarja. Kështu po ndodh realisht dhe lajmin e...

Lajmet e fundit