Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Die
24 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

turizmi

Shqipëria, e para në Evropë për rritjen e numrit të pasagjerëve

Shqipëria ka marrë sërish stafetën për vendin e parë në trafikun e pasagjerëve të aviacionit civil. Këtë vit vendi jonë ka patur një fluks...

Vizita e Melonit dhe pushuesit italianë, “The Guardian” jehonë turizmit Shqiptar

Prestigjiozja britanike “The Guardian” i ka dhënë jehonë dyndjes së turistëve italianë që kanë ardhur në Shqipëri këtë sezon turistik. Në fokus të artikullit ka...

Balluku: Zgjerimi i akseve turistike duhet të përshpejtohet

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku u ka bërë thirrje bashkive të jugut Shqipërisë që të përmirësojnë kushtet për turizmin. Përmes një postimi në...

Rama intervisë me “La Stampa”, nga turizmi dhe puthja me Melonin deri te tensionet në Veri të Kosovës

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për gazetën italiane “La Stampa”, ku tema kryesore ka qenë turizmi në Shqipëri. Pas një memeje humoristike të...

“Ndjesë dhe pak durim”, Rama për trafikun e rënduar: Korridori Blu do të jetë kolona e infrastrukturës turistike

Kryeministri Edi Rama thotë se rritja e fluksit të turizmit ka sjellë rëndimin e trafikut në disa akse kryesore të vendit, kryesisht në Thumanë-Kashar,...

3.4 milionë të huaj në Shqipëri në gjashtë muaj, shumica janë evropianë, qëllim kanë pushimet dhe biznesin

Instituti i Statistikave ka publikuar të dhënat më të fundit për hyrjet dhe daljet e shtetasve të huaj dhe shqiptarë, nga territori i vendit,...

Washington Post: Në vend të Mikonos, provoni Shqipërinë

Një prej gazetave më të mëdha amerikane, Washignton Post i ka propozuar turistëve amerikanë që të viztojnë Shqipërinë në vend të ishullit të famshëm...

Banka Botërore me superlativa për Shqipërinë: Boom Ekonomik, u rrit turizmi, shërbimet, pagat, u ul papunësia e u rritën kursimet e shqiptarëve në banka...

Banka Botërore i jep një notë pozitive ekonomisë së shqipërisë në raportin e publikuar ditën e sotme kur thotë se për vitin 2022 ekonomia...

Konventa Ndërkombëtare e Turizmit, Rama: Do diskutohet promovimi i Shqipërisë si destinacion i ri i Mesdheut

Pjesëmarrës nga 38 vende të botës do të mbërrijnë nesër në Tiranë, për të marrë pjesë në Konventën Ndërkombëtare të Turizmit. Kryeministri Edi Rama, përmes...

Shkurti me rekord hyrjesh në Shqipëri, rritet numri i turistëve, por të larta janë dhe daljeve nga vendi

Shqipëria vazhdon të ketë një trend rritës të numrit të turistëve, që kanë zgjedhur vendin tonë për të pushuar edhe në muajt e parë...

Lajmet e fundit