Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E premte, 22 Shtator, 2023

TAG

Tensionet

Nisin dorëheqjet e policëve serbë në veri të Kosovë, reagon shefi i EULEX dhe ambasadori amerikan

Në veri të Kosovës kanë nisur dorëheqjet e para nga policët serbë që i ishin bashkuar policisë. Të patën 3 efektivë kanë zgjedhur të...

Reduktimi i efektivëve në Veri, Lajçak: Hap i rëndësishëm drejt uljeve të tensioneve

I dërguari i BE për dialgoun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka reaguar pas njoftimit nga Policia e Kosovës për reduktimin e efektivëve në Veri. Lajçak e...

Zyrtari i BE në Veri të Kosovës, takim me kryetarin e Zveçanit

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka zhvilluar këtë të martë një takim me kryetarin e komunës së Zveçanit, Ilir Peçi. Takimi...

Shefi i NATO pas takimit me Vuçiç: Serbia dhe Kosova të përmbahen nga tensionet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stolteberg, ka thënë të mërkurën se është shumë e rëndësishme që të ulen tensionet në Kosovë, dhe që...

Lajçak takohet me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë

Emisari i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka zhvilluar  takime me zv.kryeministrin kosovar, Besnik Bislimi dhe drejtorin e Zyrës për Kosovën në Serbi,...

Kurti pas takimit me Lajçak: Biseduam për uljen e tensioneve me Serbinë

Kryeministri kosovar, Albin Kurti ka biseduar këtë të hënë me të dërguarin e BE për dialogun Kosoë-Serbi, Miroslav Lajçak për uljen e tensioneve dhe...

Von der Leyen thirrje Kosovës dhe Serbisë të ulin tensionet

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të zbatojnë udhërrëfyesin për uljen e tensioneve në...

Ulja e tensioneve në Veri merr fund javën tjetër, Bislimi dhe Petkoviç takohen ne Bruksel

Qeveria e Kosovës ka pranuar që të zvogëlojë praninë e Policisë së Kosovës në komunat veriore. Për këtë, zyra për media në Qeverinë e...

Abazoviç: Konfliktet me ndërkombëtarët nuk i shërbejnë Kosovës, të firmoset marrëveshja

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka thënë se konfliktet me ndërkombëtarët nuk i shërbejnë për mirë Kosovës. Në konferencën për shtyp në Podgoricë,...

Lajçak shpresëplotë pas takimeve me Kurtin dhe Osmanin: Ka mirëkuptim për situatën në Veri

Emisari i Bashkimit Evropian për dialgoun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka komentuar takimet me presidenten kosovare, Vjosa Osmani dhe me kryeministrin Albin Kurti. Ai ka...

Lajmet e fundit