Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
0.5kmh
40 %
Sht
34 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

talebane

Talibanët ndalojnë studentet afgane për të studiuar në Dubai

“Pasi talebanët mbyllën universitetet për gratë, shpresa ime e vetme ishte të merrja një bursë që do të më ndihmonte të studioja jashtë vendit”....

Arsyeja që talebanët ndalojnë gratë të vizitojnë parkun Kombëtar Popullor

Qeveria talebane i ka ndaluar gratë të vizitojnë parkun kombëtar Band-e-Amir në provincën Bamiyan.Ministri Mohammad Khaled Hanafi tha se gratë nuk kishin respektuar hixhabin...

Talebanët ndalojnë festimet për Ditën e Shën Valentinit në Afganistan: U përket të pafeve!

Në të gjithë botën është festuar dita e të dashuruarve ose siç njihet ndryshe Ditës së Shën Valentinit.Por e njëjta gjë nuk ka ndodhur...

Vrau një person me thikë, talebanët kryejnë ekzekutimin e parë publik për autorin

Talebanët kanë kryer ekzekutimi e parë publik që nga kthimi i tyre në pushtet në Afganistan. Një zëdhënës i talebanëve tha se një burrë u...

“Hiqni sanksionet”, talibanët kërkojnë që të njihen nga vendet e huaja

Ekonomia e Afganistanit është zhytur në krizë pasi qeveritë perëndimore kanë tërhequr fondet dhe kanë vendosur sanksione të ashpra pasi në pushtet erdhën talibanët. Një...

Ambasadorja dhe Xhaçka përcjellin drejt SHBA afganët që u strehuan në vend, Kim: Shqipëria i tregoi botës edhe një herë traditën e “besës”

Një grup afganësh që po strehoheshin në Shqipëri janë larguar nga vendi. Ministja e Jashtme Olta Xhaçka së bashku me ambasadoren e SHBA, Yuri Kim...

Iku për t’u shpëtuar talebanëve, afgani i frikësohet pushtimit rus në Ukrainë

Një 33-vjeçar nga Afganistani ndodhet në Ukrainë se bashku me gruan, katër fëmijët dhe gjashtë familjarë tjerë. Jawed Ahmad Haqmal u largua nga vendi i...

Talibanët dhe ISIS dyshohet se kanë kryer mbi 100 vrasje në Afganistan

Prej kur talibanët kanë marrë pushtetin në Afganistan, në gusht të vitit të kaluar, janë kryer më shumë se 100 vrasje të ish-punëtorëve shtetërorë,...

S’ka më udhëtime të gjata, urdhëri i ri talebanëve kufizon lëvizjen e grave afgane

Talibanët kanë vendosur se grave afgane që kërkojnë të udhëtojnë në distanca të gjata me rrugë duhet t'u ofrohet transport vetëm nëse shoqërohen nga...

Krim makabër, talebanët i presin kokën volejbollistes dhe foto i postojnë në rrjetet sociale

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Afganistan, ku talebanët i kanë prerë kokën një vajze të re volejbolliste. Mahjabin Hakimi, një yll i Klubit...

Lajmet e fundit