Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
32 °
Mër
29 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

Sulmet kibernetike

“Duhet të jemi të përgatitur”, Bajram Begaj mbledh Këshillin e Sigurimit Kombëtar: Sulmet kibernetike janë shtuar

Presidenti Bajaram Begaj ka mbledhur sot Këshillin e Sigurimit Kombëtar. Të pranishëm kanë qenë kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, gjithashtu edhe kryeministri Edi Rama. Gjatë...

Presidenti Bajram Begaj mbledh sot Këshillin e Sigurimit Kombëtar

President Bajram Begaj do të zhvillojë sot një takim me Këshillin e Sigurimit Kombëtar. Në fokus të kësaj thirrje do të jetë gjendja aktuale...

Shqipëria shpallet ekipi më i mirë për t’u përballur me sulmet kibernetike

Vetëm pak kohë më parë, Shqipëria pësoi një sulm të fortë kibernetik, ç’ka ngriti alarmin e vendeve aleate të NATO-s pasi besohej se pas...

Sulmet kibernetike të Iranit, Komanda e Ushtrisë amerikane vjen në Shqipëri dhe kryen operacionin e parë mbrojtës

Forca Kombëtare e Misionit Kibernetik të SHBA, pjesë e Ushtrisë amerikane, ndodhet në Shqipëri dhe ka kryer operacionin e parë mbrojtës. Bëhet fjalë për...

Edi Rama për Nju Jork Times: Presim më shumë nga SHBA për sulmet kibernetike. Kemi ndaluar MEK të bëjë aktivitete me profil të lartë

Klientët e një prej bankave më të mëdha të Shqipërisë u tronditën pak ditë para Krishtlindjeve kur në celularët e tyre mbërriti një tekst:...

AKSHI: Strukturat mbrojtëse janë rikonceptuar, për t’iu përgjigjur rreziqeve kibernetike

Në konferencën e zhvilluar dje për sfidat e sigurisë kibernetike në vend, ishte i pranishëm drejtori i Monitorimit dhe Mbrojtjes Kibernetike për Sistemet dhe...

Sulmet kibernetike, Yuri Kim: Nuk jeni vetëm, SHBA do përdorë fuqinë e saj që të mbroheni

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka marrë pjesë në konferencën për “Sfidat e sigurisë kibernetike në Shqipëri”. Gjatë fjalës së saj, Kim tha...

Hakerat sulmojnë disa nga shtetet e fuqishme të botës

Agjensia Kombëtare e Sigurisë Kibernetike në Itali ka zbulur një sulm masiv duke përdorur një ransomware. Teknikët e ACN kanë anketuar tashmë disa dhjetëra sisteme...

Rama për sulmet kibernetike: Shteti nën atak! Kemi shqetësimin e sektorit privat, i kemi kërkuar bashkëpunim dhe me kontribute (DEKLARATA)

Kryeministri Edi Rama që po merr pjesë në Forumin e Davosit në Zvicër në panelin e sigurisë kibernetike ka bërë të qartë mes panelistëve...

Salianji për sulmet kibernetike: Ndonëse janë shpenzuar miliona para, sistemet në Shqipëri nuk kanë mbrojtje

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, pas përfundimit të mbleshjes së Komisionit të Sigurisë Kombëtare, ka folur në lidhje me sulmet kibernetike. Salianji u shpreh...

Lajmet e fundit