Tirana
scattered clouds
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
29 %
1.5kmh
40 %
Sht
35 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

suedia

Erdogan do mbështesë Suedinë për anëtarësimin në NATO

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, ka pranuar të mbështesë ofertën e Suedisë për t'u bashkuar me NATO-n. Këtë e ka bërë të ditur shefi...

Suedia dha leje për djegien e Kuranit, reagon ashpër Turqia: E papranueshme! Dënojmë aktin e neveritshëm

Autoritetet suedeze kanë dhënë leje për mbajtjen e një proteste, me djegie të Kuranit pranë një xhamie në qendër të Stokholmit  këtë të mërkurë,...

NATO përfundon stërvitjet historike ajrore në Evropë

Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior (KFOR) i përfundoi më 23 qershor stërvitjet më të mëdha ndonjëherë të dislokimit të forcave ajrore në Evropë,...

Blinken i kërkon Turqisë pranimin e menjëhershëm të Suedisë në NATO

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka kërkuar Turqisë këtë të martë që të pranojë menjëherë Suedinë në NATO. Ai tha në një...

Bujar Osmani takon ministren suedeze: Duam sinjale të qarta se anëtarësimi i rajonit në BE është i mundshëm deri në 2030!

Ministri shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani është takuar me homologen suedeze Bujar Osmani, vendi i së cilës mban Presidencën e Këshillit të...

Turqia i thotë “PO” pranimit të Finlandës në NATO, mbetet peng Suedia

Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t'u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore. Megjithatë, vendi është duke...

Në një vjetorin e pushtimit rus, Suedia premton se do të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë

Në një vjetorin e pushtimit rus të Ukrainës,  Suedia është zotuar të dërgojë tanke Leopard 2. Lajmi është konfirmuar këtë të premte nga kryeministri...

Turqia i thotë “JO” anëtarësimit të Suedisë në NATO: Nëse një ditë ata plotësojnë detyrimet, do të ulemi në bisedime

Turqia nuk do të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO nëse nuk përmbush detyrimet sipas memorandumit trepalësh, ka thënë ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu. "Nëse...

Nikolla vlerëson Presidencën Çeke të BE dhe uron atë Suedeze: Të vazhdohen politikat e zgjerimit drejt Ballkanit Perëndimor

Kryeparlamentarja Lindita Nikolla ka vlerësuar Presidencën Çeke të BE dhe njëkohësisht ka uruar atë Suedeze për marrjen e kryesimit. Ajo thotë se Suedia, si...

Turqia bllokon anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Turqia nuk ka gjasa të nënshkruajë kërkesën e Suedisë për anëtarësimin në NATO, përpara fundit të vitit dhe shanset që kjo të ndodhë edhe...

Lajmet e fundit