Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
0.5kmh
40 %
Sht
34 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

shkencetaret

“Dritat e tërmetit” të filmuara në Marok dhe vende të tjera, çfarë thonë shkencëtarët

Raportime për “dritat e tërmetit” si ato që shihen në videot e filmuara pak para tërmetit shkatërrues në Marok ku humbën jetën rreth 2900...

Shkencëtarët nxjerrin ADN-në nga një tullë 2900-vjeçare

Materiali gjenetik nga një tullë balte e lashtë është nxjerrë nga studiuesit  për herë të parë , duke demonstruar se këto blloqe ndërtimi mund të...

Ndryshimet klimatike po lëvizin në një rekord të paprecedentë, thonë shkencëtarët

Një seri rekordesh klimatike mbi temperaturën, nxehtësinë e oqeanit dhe akullin e detit Antarktik kanë alarmuar disa shkencëtarë të cilët thonë se shpejtësia dhe...

Embrioni i njeriut krijohet në laborator, pa vezore dhe pa spermë

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë krijuar embrione njerëzore sintetike duke përdorur qeliza burimore, që nuk kanë nevojë për vezë ose spermë. Shkencëtarët thonë se...

Paralajmërojnë shkencëtarët: Ngrohja globale do të sjellë turbulenca më të forta gjatë fluturimit

Shkencëtarët në Universitetin Reading në Mbretërinë e Bashkuar studiuan turbulencat në ajër të pastër, të cilat janë të vështira për t’u shmangur nga pilotët. Ata...

Shkencëtarët krijojnë robotin që “merr frymë, djersit dhe dridhet”

Shkencëtarët në SHBA, kanë krijuar me sukses robotin e parë në botë që “merr frymë, djersit dhe dridhet”. Studiuesit e Universitetit Shtetëror të Arizonës (ASU),...

Shkencëtarët japin alarmin, Inteligjenca Artificiale paraqet rrezik zhdukjeje në nivel me pandemitë dhe luftën bërthamore

Shkencëtarët dhe drejtuesit e industrive të teknologjisë kanë lëshuar një paralajmërim të ri në lidhje me kërcënimet ekzistenciale që Inteligjenca Artificiale (AI) paraqet për...

Shkencëtarët krijojnë “lëkurën elektronike”, u jep personave të amputuar ndjenjën e prekjes

Shkencëtarët në Universitetin e Stanford në Angli kanë krijuar një lloj lëkure elektronike, e cila mund të komunikojë drejtpërdrejt me trurin, duke i lejuar...

Shkencëtarët izraelitë krijojnë robotin që “nuhat” për të identifikuar sëmundjet

Universiteti i Tel Avivit zhvilloi një teknologji të re që bëri të mundur që një robot të nuhasë duke përdorur një sensor biologjik, sipas...

Shkencëtarët gjejnë testin universal, ja si mund të zbulohet tani autizmi tek foshnjat

Shkencëtarët kanë zbuluar një test universal për autizmin tek foshnjat. Sipas tyre tani autizmi mund të zbulohet vetëm për një fije floku. Testi përfshin dërgimin...

Lajmet e fundit