Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
45 %
3.6kmh
40 %
Enj
28 °
Pre
34 °
Sht
34 °
Die
23 °
Hën
25 °
E enjte, 21 Shtator, 2023

TAG

shkencetare

Shkencëtarët zbulojnë asteroidin “Thuajsë-Hënë”, mendohet të ketë qenë fqinji ynë kozmik për mijëra vite

Shkencëtarët kanë zbuluar kohët e fundit një asteroid i cili ka shoqëruar Tokën gjatë udhëtimit të saj vjetor rreth diellit. Asteroidi i quajtur “2023 FW13”...

Arritje e madhe! SHBA një hap pranë prodhimit të energjisë PA LIMIT dhe me ZERO NDOTJE

Shkencëtarët e qeverisë amerikane kanë njoftuar një arritje të madhe në rrugën për të prodhuar energji pa limit dhe me zero ndotje përmes reaksionit...

Arsimtarë, shkencëtarë dhe sportistë, ZBARDHEN kriteret për të huajt që mund të përfitojnë nënshtetësi shqiptare

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuç i ditën e sotme njoftoi se të huajt që kanë kontribute të veçanta në vendin tonë mund të përfitojnë...

Studimi japonez nxjerr “jashtë loje” dentistët, shkencëtarët gjejnë kurën për rigjenerimin e dhëmbëve

Një ekip shkencor japonez i përbërë nga shkencëtarë të universiteteve të Kyotos dhe Fukuit kanë bërë një zbulim që mund të nxjerrë “jashtë loje”...

Kishte dalë për vrap, zhduket një tjetër shkencëtare në një ishull grek

Zhduket një tjetër shkencëtare në një ishull grek. Shkencëtarja britanike Dr Natalie Christopher është zhdukur në mënyrë misterioze ndërsa po vraponte...

Shqipëria ‘fik’ trurin, numri më i ulët i shkencëtarëve në rajon

Niveli i lartë i edukimit dhe kërkimit shkencor e ndihmon një shtet të orientohet me lehtë drejt zhvillimit ekonomik dhe shfrytëzimit me efikasitet të...

Mimoza Hafizi shkëlqen si shkencëtare, ESA përzgjedh projektin e saj

Bashkë me grupin tim në Universitetin e Tiranës, jam që nga fillimi pjesë e konsorciumit ndërkombëtar të astrofizikanëve, që po e përpunojnë dhe...

15 mijë shkencëtarë bëhen bashkë dhe japin paralajmërimin e frikshëm për fatin e botës

25 vite më parë qindra shkencëtarë nënshkruan një letër që e vendoste botën në një rrugë drejt shkatërrimit. Ndërsa sot, 25...

Vdes në moshën 35-vjeçare shkencëtarja e parë shqiptare në Vienë

Ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare pas betejës me një sëmundje të rëndë në Vienë shkencëtarja shqiptare Vlorë Mehmeti- Tërshani. Lajmin...

I nxehti përvëlues shënon viktimat e para, shkencëtarët të shqetësuar për anomalinë e temperaturave

Temperaturat e larta nuk kanë prekur vetëm Shqipërinë po të gjithë Europën dhe nga kjo situatë janë shënuar dy viktimat e para. ...

Lajmet e fundit