Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
52 %
3.6kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
20 °
E hënë, 2 Tetor, 2023

TAG

SHBA

“S’do e lejojmë të ndërpritet marrëveshja”, Biden zotohet se SHBA do vijojnë ndihmën ndaj Ukrainës

Presidenti Joe Biden është zotuar të vazhdojë mbështetjen e SHBA për Ukrainën, pasi financimi i mëtejshëm ushtarak u përjashtua nga një marrëveshje buxhetore e...

“Fushatë gënjeshtrash”, Vuçiç mohon grumbullimin ushtarak në kufi me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka dalë kundër deklaratës së SHBA-së, e cila pretendoi se Serbia po grumbullon ushtrinë pranë kufirit me Kososën. Sipas...

“Liria do të mbizotërojë”, Osmani: Vuçiç po përpiqet të shkatërrojë gjithçka kemi arritur me SHBA-në dhe BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se presidenti serb Aleksandar Vuçiç po përpiqet të shkatërrojë gjithçka që është arritur së bashku me Shtetet...

Ditmir Bushati i ashpër me politikën e Shqipërisë: Serbinë duhet ta shohim me sytë e Kosovës!

Ditmir Bushati, ish-ministër i jashtëm i Shqipërisë në një intervistë në TVSH është treguar kritik sa i përket qëndrimeve të Shqipërisë me Kosovën në...

Gjermania flet me gjuhën e ambasadorit në Kosovë, por SHBA garanton shtim të forcave të NATO-s

Diplomacia ndërkombëtare është në lëvizje në orët e fundit nëse duhet të shtohet prezenca e trupave të NATO-s në veri të Kosovës. Situata ndryshon...

Sulmi në Manastir, SHBA paralajmëron masa për Serbinë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, ku tregon se e ka paralajëmruar për disa...

Takim mes diplomatësh, Wisner uron Hasanin për detyrën si Ministër i Jashtëm i Shqipërisë

I ngarkuari me Punë i i SHBA në Tiranë, David Wisner ka uruar  Igli Hasani për detyrën e re si Ministër i Jashtëm. Ambasada e...

Tragjike, rrufeja godet dhe vret 16-vjeçaren

Një adoleshente e cila u godit nga rrufeja teksa po shëtiste me të atin në shtetin amerikan të Floridës ka ndërruar jetë. Baylee Holbrook, 16...

Kurti: Radoiçiç i sanksionuar nga perëndimi, udhëhoqi sulmin në Manastirin e Banjskës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka akuzuar nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radoçiç se udhëhoqi sulmet terroriste ku humbi jetën efektivi Afrim Bunjaku. Përmes një...

Antony Blinken, kombinimi perfekt i diplomacisë së fuqishme amerikane me muzikën

Postimi i fundit i Sekretarit të Shtetit të SHBA, Antony Blinken, në rrjetet sociale ka lënë “gojë hapur” të gjithë ata që kanë bërë...

Lajmet e fundit