Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Die
24 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

refugjate

OKB bën bilancin: Mbi 400 migrantë kanë vdekur në Mesdhe gjatë këtij viti

Më shumë se 400 emigrantë kanë vdekur në detin Mesdhe në fillim të vitit 2023, duke tentuar ta kalojnë Mesdheun qendror nga Afrika Veriore...

Angelina Jolie jep dorëheqjen si e dërguara e OKB-së për refugjatët

Angelina Jolie po largohet nga roli i saj si e dërguar speciale e Kombeve të Bashkuara për refugjatët dhe do të angazhohet "në një...

OKB: Refugjatët nga Ukraina kërkojnë të kthehen në shtëpitë e tyre

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka deklaruar se shumica  e refugjatëve nga Ukraina,  kryesisht gra dhe fëmijë, shpresojën që të larhohen  nga vendet pritëse...

Tragjedi në Mesdhe, fundoset varka me 70 emigrantë

70 emigrantë janë shpallur të zhdukur pasi një varkë u përmbyt në brigjet pranë Tunizisë, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM). IOM njofton se 24...

Pas takimeve me zyrtarët, presidenti i SHBA takon refugjatët ukrainas në Poloni

Ka qenë një ditë e ngarkuar për presidentin e SHBA Joe Biden. Ai zhvilloi një takim në Poloni, ku u takua me i ministrat ukrainas...

Tirana gati të presë refugjatët nga Ukraina, Veliaj: Do ta menaxhojmë me shumë seriozitet; të solidarizohemi me ata që jetojnë momente të vështira

Pas refugjatëve nga Afganistani, Tirana është gati të mikpresë edhe të larguarit nga lufta në Ukrainë. Nga selia e Kryegjyshatës Botërore Bektashiane në Shqipëri,...

Përmbyset autobusi që transportonte refugjatë nga Ukraina, plagosen gra dhe fëmijë

Një autobus me refugjatë ukrainas të cilët iknin nga lufta, është përmbysur pranë qytetit të Pasvalys në Lituani. Autobusi po udhëonte nga kufiri Polako-Ukrainë në...

Pushtimi rus, Gjermania pranon më shumë se 80 mijë refugjatë ukrainas 

Gjermania ka pranuar deri më tani 80,035 refugjatë nga Ukraina, të cilët u larguan nga vendi i tyre që prej fillimit të pushtimit rus. Lajmi...

Mbi 27 mijë ukrainas strehohen në Gjermani, autoritetet: Numri mund të jetë më i lartë

Më shumë se 27,000 refugjatë kanë mbërritur në Gjermani nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt.  Lajmi është konfirmuar nga...

Shërbimet sekrete ukrainase PARALAJMËROJNË: Rusët do të godasin autokolonën e refugjatëve grekë dhe do të na fajësojnë ne

Shërbimet sekrete ukrainase paralajmërojnë se ushtria ruse mund të godasë autokolonën e refugjatëve grekë nga Mariupol, për t’i akuzuar ukrainasit të cilët ndodhen duke...

Lajmet e fundit