Tirana
light rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
4.6kmh
40 %
Hën
19 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

TAG

nobel

Fituesit e Nobelit do vlerësohen më shumë këtë vit (SHIFRA)

Çmimet Nobel të këtij viti do të shoqërohen nga një çmim më i lartë, i rritur me 1 milion korona suedeze, duke e çuar...

Shifra më e ulët në katër vite, nominohen 305 kandidatë për çmimin Nobel për Paqe

Komiteti Norvegjez i Nobelit tha këtë të mërkurë se 305 kandidatë janë nominuar për Çmimin Nobel për Paqe deri në 1 shkurt. Kjo shifër...

Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fiton çmimin Nobel 2022 në Letërsi

Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2022 i jepet autores franceze Annie Ernaux “për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilën ajo zbulon rrënjët,...

Javier Cergas: Europa është në luftë, Nobeli i vonuar për Kadarenë

Shkrimtari i njohur spanjoll Javier Cergas ka folur sot në një konferencë për shtyp në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit, mbi letërsinë, Europën,...

Tre amerikanë fitojnë çmimin “Nobel” në Ekonomi

Tre ekonomistë me qendër në SHBA iu dha Çmimi Nobel Memorial në Shkencat Ekonomike për punën e tyre që nxorën përfundime duke vëzhguar shkakun...

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur...

Abdulrazak Gurnah nga Tanzania fiton Çmimin “Nobel” në Letërsi

Abdulrazak Gurnah ka fituar Çmimin Nobel në letërsi për vitin 2021. Shkrimtari u vlerësua për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet...

Dy shkencëtarë amerikanë fitojnë “Nobel” në Mjekësi: Studiuan shqisat e prekjes (Çmimi marramendës që do ndajnë bashkë)

Dy shkencëtarë amerikanë kanë fituar çmimin Nobel në vitin 2021 në mjekësi për studimin e tyre që zbuloi sekretet e shqisës së prekjes. Prof David...

Deputetja finlandeze ‘ngre në qiell’ Donald Trump, e nominon sërish për Nobelin e Paqes

Presidenti amerikan Donald Trump është nominuar sërish për çmimin Nobel për Paqen, këtë herë nga një anëtare e finlandeze e Parlamentit Europian. ...

Pas Trump dhe Navalny, edhe Vladimir Putin nominohet për çmimin NOBEL për PAQE

Presidenti rus Vladimir Putin është nominuar për çmimin “Nobel për paqe”. Një grup shkrimtarësh rus të udhëhequr nga Sergey Komkov thanë...

Lajmet e fundit