Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
40 %
Die
20 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

ngrohja globale

Përmbytjet vranë 11,300 persona në Libi, shkencëtarët: Pasojat e ngrohjes globale

Reshjet vdekjeprurëse që shkaktuan përmbytje dhe shkatërrime katastrofike në Libi, si dhe në pjesë të tjera të Mesdheut, këtë muaj u bënë shumë më të...

Studimi ngre alarmin: Ngrohja globale po ndodh më shpejt sa parashikohej

Disa shkencëtarë në Miami, SHBA kanë ngritur alarmin duke thënë se ngrohja e planetit po ndodh më shpejt se sa pritej. Sipas një studimi nga...

Paralajmërojnë shkencëtarët: Ngrohja globale do të sjellë turbulenca më të forta gjatë fluturimit

Shkencëtarët në Universitetin Reading në Mbretërinë e Bashkuar studiuan turbulencat në ajër të pastër, të cilat janë të vështira për t’u shmangur nga pilotët. Ata...

2024 viti më i nxehtë në histori, fillon faza e parë e fenomenit natyror “El Nino”

Një ngjarje natyrore e motit e quajtur “El Nino” ka filluar në Oqeanin Paqësor. Ky fenomen  është luhatja më e fuqishme në sistemin klimatik kudo...

Rikthehet fenomeni “El Nino”, shkencëtarët paralajmërojnë: Ngrohja globale do të rritet me 1.5 C°, 2023 më i nxehtë se viti që kaloi

Shkencëtarët kanë paralajëmruar se temperaturat globale do të pësojnë një rritje këtë vit, duke paralajmëruar valë të të nxehtit të paprecedentë. Sipas parashikimeve fenomeni i...

Ngrohja globale rrezikon ekzistencën e ishujve Maldive

Një rritje e temperaturës globale me 2 gradë Celsius do të ishte shkatërrimtare për ishujt Maldive, është shprehur së fundmi Ministrja e Mjedisit të...

Zelanda e Re do taksojë gazrat e lopëve për të ngadalësuar ngrohjen globale

Zelanda e Re propozon taksimin e gazrave që kafshët e fermës prodhojnë nga gromësitjet, gazrat apo urinimi si një përpjekje për të ndaluar ngrohjen...

Studimi: Poli i Veriut po ngrohet katër herë më shpejt se pjesa tjetër e botës

Teksa akullnajat po shkrihen, zjarret kanë përfshirë sipërfaqe të mëdha pyjore, shkencëtarët kanë dalë me një studim tjetër alarmues: Arktiku po ngrohet me shpejtësi...

Arrestohet shkencëtari i NASA, ky është paralajmërimi i frikshëm që lëshoi për njerëzimin para se të prangosej

Një shkencëtar i NASA-s paralajmëroi se njerëzimi po shkon drejt një katastrofe, pak çaste përpara se të arrestohej nga policia. Peter Kalmus, i cili është...

Nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme në COP26: Ulim gradualisht përdorimin e qymyrit

Një tjetër marrëveshje e rëndësishme është nënshkruar nga shtetet pjesëmarrëse në samitin për ndryshimet klimatike COP26. Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson ka bërë...

Lajmet e fundit