Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
2.1kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

Migjeni

Sot në ditelindjen e lirikut tragjik

Nga Albert Vataj Migjeni, nji urdhnesë e shëlbyeme ndër shpirtna t’dlirë e vullnete t’epërme zotnimi Asht ai emër, ai za,...

NDAHET nga jeta aktori i madh i DRAMËS, 13 vite në krye të ‘MIGJENIT’

Ndahet nga jeta në moshën 78 vjeçare shkrimtari i njohur shkodran dhe aktori i madh i dramës, Isa Alibali. Për nder...

Sot ditëlindja e Poetit të Mjerimit, e pakapërdishme harresa për njeriun që la gjurmë në letërsinë shqipe

Sot është ditëlindja e njeriut që i shkruajti më ndjerë Mjerimit, e quajti “kafshatë që s’kapërdihet”. Millosh Gjergj Nikolla, ka...

Dashuria e pamundur e Migjenit përmes dy letrave që mikja e tij i dërgon motrës së poetit, Olgës

Ai, Migjeni britma kushtruese që gjëmon në të tashmen e të gjitha kohrave, nuk ishte vetëm një shpirt që i ishte blatuar gjithçkaje të...

Lajmet e fundit