Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
2.6kmh
75 %
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
Sht
26 °
E martë, 26 Shtator, 2023

TAG

Mbreti Zog

Makina e fundit e Mbretit Zog kthehet në Shqipëri (FOTO)

Makina e fundit që Mbreti Zogu I përdori gjatë kohës kur qëndronte në Egjipt dhe në Francë përpara vdekjes, u kthye në Shqipëri. Lajmi...

Mbreti mori 40 milionë dollarë, Artan Lame: Dokumenti duhet të hetohet, trashëgimtari i fronit të japë llogari

Drejtori i Kadastrës, Artan Lame, i cili njihet edhe si studiues e koleksionist, ka bërë thirrje për hetime në lidhje me sasinë e floririt...

Princ Leka reagon pas publikimit të dokumentit për floririn që mori Mbreti Zog

Princ Leka ka reaguar në lidhje me dokumentin e publikuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, ku tregohej sasia e floririt që Mbreti Zog...

VIDEO/ Dokumentari amerikan që zemëroi Mbretin

Nga: Ilir Ikonomi Në gusht 1936 në të gjithë Amerikën u shfaq episodi me titull “Albania!” i serialit të dokumentarëve The March of Time (Marshi...

Përvjetori i lindjes së Mbretit Zog, Princ Leka: Familja mbretërore humbi gjithçka dhe u detyrua të largohej. Ka 50 vite që hidhet baltë mbi...

Princ Leka ka kujtuar përvjetorin e lindjes së së Mbretit Zog, më 8 tetor 1895. Përmes një shkrimi në Facebook, Princi Leka thotë se...

Bashkia e Tiranës merr vendimin: Statuja e Mbretëreshës Geraldinë do të vendoset pranë asaj të Mbretit Zog

Në procesin e vlerësimit të figurave që kanë kontribuar në qytetin e Tiranës, por edhe me kërkesë të Ambasadës së Hungarisë, Këshilli Bashkiak i...

Kërkesa e Mbretit Zog drejtuar ambasadorit amerikan Charles Hart: Ma gjej një nuse në Amerikë!

Gazetari i njohur Enver Robelli ka risjellur historinë sesi Mbreti Zog i kërkoi një nuse amerikane Charles Hart, atëherë ambasador i SHBA në Tiranë. Robelli...

Rama ndan historinë e gjyshit të tij durrsak: Ju tregoj si u bë shofer i Mbretit Zog

Kryeministri Edi Rama është ndalur sot në Durrës, në kuadër të takimeve elektorale në prag të fushatës për zgejdhjet e 25 prillit. Gjatë fjalës...

FOTO e RRALLË e Zogut me Geraldinën, çfarë i tha gazetarit të ‘Daily Express’ për SHQIPËRINË

Republikani Zog Shkruan Erald Kapri: Komunistët e shpallën Shqipërinë Republikë Socialiste Popullore, duke rrëzuar de jure Mbretin Zog. Më herët, Zogu...

Vandalizohet statuja e Mbretit Zog në Tiranë: Poshtë tradhëtari, vendosni Ismail Qemalin, Isa Boletinin dhe Bajram Currin!

Busti i Mbretit Zog në kryeqytet është dhunuar nga persona të paidentifikuar. Mesditën e sotme u zbulua se në pjesën e...

Lajmet e fundit