Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

TAG

maqedonia e veriut

Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, Kroacia i hap dritën jeshile

Kroacia i ka dhënë dritën jeshile Maqedonisë së Veriut për t’u anëtarësuar në NATO. Kuvendi i Kroacisë ka miratuar sot me...

Parandalimi i sulmit terrorist në Maqedoninë e Veriut, reagon ambasada e SHBA

Menjëherë pas komunikatës së Ministrise se Bredshme në Maqedoninë e Veriut se struktura radikale të ISIS-it kanë planifikuar sulme terroriste, reagon Ambasada e SHBA-së...

Komisioni i Jashtëm voton protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Komisioni i Jashtëm miratoi projektligjin për ratifikimin e protokollit të Traktatit të Atlantikut Verior për aderimin e Republikës së Maqedonisë se Veriut, në Nato....

U bë me ligj gjuhë zyrtare në Maqedoni, opozita përpiqet të pengojë zbatimin e gjuhës shqipe

Opozita maqedonase dhe faktorë të tjerë maqedonas po përpiqen ta pengojnë zbatimin e ligjit të gjuhës shqipe duke ngritur padi kundër personave dhe organeve...

‘Republika e Maqedonisë së Veriut’, Rusia: Dyshime mbi legjitimitetin e procesit të ndryshimit të emrit

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ngriti sot dyshime mbi legjitimitetin e procesit të ndryshimit të emrit të Maqedonisë. “Kur emri...

Shkupi i përgjigjet Kremlinit: Marrëveshja e Prespës kontribuon në stabilitetin e rajonit

Maqedionia reagon ndaj dekaratës së Ministrisë së Jashtme të Federatës Ruse dhe ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov. Shkupi zyrtar shprehet se Marrëveshja e...

Votimi historik për ndryshimin e emrit të Maqedonisë, Ruçi telefonon Talat Xhaferin

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi ka zhvilluar mbrëmjen e sotme një bisedë telefonike me homologun e tij në Pralamentin maqedonas, Talat Xhaferin,...

Basha përshëndet vendimin e Parlamentit: Ndryshimi i emrit në Maqedonia e Veriut hap historik

Kreu i Partisë Dekratike Lulzim Basha ka përshëndetur vendimin e Parlamentit maqedonas për ndryshimin e emrit, në Republika e Maqedonisë së Veriut. ...

Votimi i ndryshimeve kushtetuese, Haradinaj: Rajoni po shkon drejt paqes së përhershme, shqiptarët rol kyç

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përgëzuar vendimin e Parlamentit të Maqedonisë së Veriut për ndryshimin e emrit dhe një sërë ndryshimesh të tjera...

Bisedë telefonike Zaev-Cipras: Procesi vazhdon në Kuvend

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev mësohet se ka zhvilluar një bisede telefonike me homologun e tij grek, Aleksis Cipras. Siç njoftojnë...

Lajmet e fundit