Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

TAG

maqedoni

Presidenti Begaj në Shkup për samitin e Brdo-Brijunit, në fokus përshpejtimi i integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE

Presidenti Bajram Begaj ka zhvilluar sot në Shkup takime me liderët të Procesit të Brdo-Brijunit. Ai është shprehur se përpejtimi i procesit të integrimit të...

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nisin kontrollin e përbashkët të kufirit

Duke filluar nga dita e sotme, mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut hyn në fuqi kontrolli i përbashkët i kufirit. Ky kontroll do të jetë...

Takimi me Kurtin në pikëpyetje, Rama: Shpresoj ta takoj, as hasmit nuk i mbyllet dera

Kryeministri Edi Rama është duke mbajtur një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitër Kovaçevski. Rama u pyet nga gazetarët në lidhje...

Babai i ministrit shqiptar ndërron jetë në moshën 109 vjeçare, më i moshuari në rajon

Ramiz Selmani, një shqiptar nga fshati Llojan i Maqedonisë së Veriut ka ndërruar jetë në moshën 109 vjeçare. Ai raportohet se ka qenë personi...

Ministri shqiptar i Maqedonisë, Bujar Osmani rrëzon akuzat e opozitës për gjuhën e përdorur në konferencën zyrtare

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka rrëzuar akuzat e opozitës, e cila dje kërkoi dorëheqjen e tij me pretendimet e...

Opozita maqedonse kërkon dorëheqjen e ministrit Bujar Osmani: Foli shqip!

Partia opozitare VMRO-DPMNE në Maqedoninë e Veriut ka kërkuar dorëheqjen e ministrit Bujar Osmani, për faktin se gjatë takimit me homologun spanjoll ka folur...

8 vite burg për shoferin maqedonas, SPAK ndjek hetimet dhe zbulon dhe 4 bashkëpunëtorët: Tentuan të trafikonin 324 kg kokainë nga Durrësi

Nazif Ajroski, shtetas i Republikës së Maqedonisë së Veriut, është dënuar me 8 vite burg nga Gjykata e Posaçme për tentativën e trafikimit të...

“5 mijë euro vota”, Kreshnik Spahiu: Historia e pabesueshme me politikanin shqiptar

Analisti Kreshnik Spahiu thotë se shitblerja e votës është një fenomen shqetësues në Shqipëri dhe se kjo nuk ndodh në çdo vend të rajonit. Për...

Thyhen tabutë, një shqiptar zgjidhet për herë të parë si dekan në Fakultetin e Arteve Dramatike në Shkup

Në fakultetin e Arteve Dramatike në Shkup “Shën Kirili dhe Metodi”  është zgjedhur si dekan porfesor Besfort Idrizi. Idrizi është shqiptari i parë që emërohet...

VIDEO/ Arratisje si në filma, zbulohet skema se si të burgosurit do arratiseshin, kishin gërmuar tunelin 50 metra të gjatë

Detaje të reja kanë dalë lidhur me arratisjen e planifikuar të bugosurve në “Idrizovë”  të Maqedonisë së Veriut. Sipas mediave vendase mësohet se të burgosurit...

Lajmet e fundit