Tirana
moderate rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
20 °
E martë, 26 Shtator, 2023

TAG

Malta

E goditi ekskavatori, plagoset rëndë punëtori shqiptar në Maltë

Një shqiptar ka mbetur i plagosur rëndë teksa po punonte në ndërtim në Maltë. Sipas autoriteteve policore, 34-vjeçari shqiptar me banim në Zebbug, u godit...

DASH shpall “non grata” edhe dy ish-zyrtarë të tjerë të lartë (EMRAT)

Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë me dije se në listën e zezë të SHBA-ve janë futur dhe dy ish-zyrtarë të tjerë. Sipas njoftimit mësohet...

Ky vend në BE i pari që legalizoi kanabisin

Malta është bërë vendi i parë i BE-së që legalizon kultivimin dhe përdorimin personal të kanabisit. Të rriturit do të lejohen të mbajnë deri në...

Zbuloi rrjetet e korrupsionit në vend, shteti i Maltës përgjegjës për vrasjen e gazetares investigative

Shteti malazez pas hetimeve publike rezulton të jetë përgjegjës për vdekjen e gazetares investigative, Daphne Caruana Galizia.  Raporti, i cituar nga media malteze tha se...

Po mendoni për pushimet verore? Ky është shteti që do t’ju paguajë nëse e vizitoni këtë verë

Nëse po mendoni për vendin ku do të kaloni pushimet verore këtë vit, Malta mund të jetë një destinacion shumë i mirë.Qeveria malteze ka...

E PAPRITUR/ Elementë kriminalë shqiptarë të përfshirë në vrasjen e gazetares së njohur (TË DHËNA NGA HETIMET)

Atentati mafioz ndaj gazetares malteze Dafne Karuana Galicia mund të ketë dorën e elementëve kriminalë shqiptarë. Media e njohur në...

Vodhi diamantët me vlerë 333 mijë euro, arrestohet shqiptari

Gjatë mëngjesit të sotëm është zhvilluar seanca gjyqësore e  një shqiptari  të arrestuar një vit më parë. Begtash Muka, 27 vjeç...

Malta arrin marrëveshje me 8 vende të BE-së për emigrantët

Malta ka arritur marrëveshje me tetë shtete të Bashkimit Evropian që të pranojë 49 migrantë që kanë qëndruar për javë të tëra në det....

Refugjatët e gjetur në Mesdhe, Franca, Malta dhe Gjermania i hapin dyert

Kryeministri i Italisë Giuseppe Konte ka njoftuar se Malta, Franca dhe Gjermania janë treguar të gatshme për të marrë secila nga 50 refugjatë të...

Anija 5 ditë në mes të detit, Italia dhe Malta FIRMOSIN marrëveshjen e shumëpritur

Autoritetet italiane dhe ato të Maltës kanë firmosur me njëra-tjetrën një marrëveshje në lidhje me anijet që trasnportojnë emigrantë të jashtëligjshëm drej Europës. ...

Lajmet e fundit