Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
52 %
3.6kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
20 °
E martë, 3 Tetor, 2023

TAG

libra

Në 1 shtator nis shpërndarja e teksteve falas në shkolla, Kushi: S’do jetë nevoja t’i dorëzojnë në fund të vitit

Nga 1 shtatori do të nisë shpërndarja e teksteve shkollore, e cila këtë vit vjen edhe me një risi. Krahas nxënësve të klasave të...

Sot librat, nesër njerëzit!

Nga Arben Ramkaj “Aty ku djegin libra, në fund do të djegin edhe njerëzit!”. Citati i mësipërm është marrë nga një dramë e vitit 1821 nga...

“Zëri shkon aty ku shikimi s’mundet”, nisma emocionuese e Ministrisë së Arsimit për nxënësit që nuk shikojnë

Një nismë emocionuese dhe të veçantë ka marrë Ministria e Arsimit për nxënësit që nuk shikojnë. Ministria ka nisur një projekt që e kanë quajtur...

Lubonja: Në Shqipëri po rritet numri i analfabetëve funskionalë

Analisti Fatos Lubonja ka deklarua se në vend po rritet numri i analfabetëve funskionalë. Ai tha se kjo është një problematikë arsimimi dhe kulture. Referuar...

Sondazhi: 80% e shqiptarëve as kanë blerë, as kanë lexuar libër vitin e fundit

Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania se sa libra kanë lexuar gjatë vitit 2022, 74.8% e tyre janë përgjigjur, asnjë.Ndërkohë, vetëm 7.6% kanë...

Ben Blushi: Si u krijua Libra 6 vite më parë

Gjashtë vjet më parë në 1 Nëntor 2016, bashkë me rreth 60 vetë dhe në prezencë të 2000 të tjerëve që u mblodhën te...

Veliaj më të rinjtë e klubit “Back to book”: Krenar që po rikthehet kultura e leximit në Tiranë

Zgjerimi i hapësirave të dedikuara librit dhe bibliotekat e reja të ndërtuara në Tiranë kanë rikthyer traditën e leximit mes të rinjve dhe sidomos...

E konfirmon Rama: LIBRA e Vlorës bashkohet me LSI-në, ky bashkim frymëzohet nga kauza patriotike e shpëtimit të Shqipërisë nga Rilindja

Nënkryetari i LSI-së Luan Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale ka treguar se partia LIBRA në Vlorë është bashkuar me LSI-në.Rama...

Pamje të TRISHTA/ ‘Pronari i pandjeshëm i hodhi librat në koshin e mbeturinave’, gazetarja: Jetojmë në kohët e dehjes virtuale

Gazetarja Beti Njuma ka publikuar një foto në rrjetet sociale, ku duket një kosh mbeturinash i mbushur me libra. Si duket,...

‘Një vajzë për t’u marrë shembull’, gazetari publikon foton e të resë që shet libra në plazh: Ka zgjedhur të mos jetë skllave ofertash...

Gazetari Granit Sokolaj, në llogarinë e tij në facebook ka publikuar foton e një vajze në plazh, e cila ndryshe nga shumica e të...

Lajmet e fundit