Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
52 %
3.6kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
20 °
E martë, 3 Tetor, 2023

TAG

liberalizimi i vizave

Deputeti evropian ironizon dhunën në Kuvendin e Kosovës: Mirë se vini në zonën Shengen

Deputeti gjerman në Parlamentin Evropian, Martin Sonnebord ka ironizuar dhunën e sotme në Kuvendin e Kosovës. Sonneborn ka shpërndarë në Twitterin e tij një video...

Republika Srpska pengon heqjen e vizave Bosnje-Kosovë

Deputetët e Asamblesë Kombëtare të Republikës Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë, kanë votuar për ndalimin e miratimit të Marrëveshjes për lëvizjen vetëm me karta...

Pesë shtete anëtare të BE, nuk e njohin Kosovën por votuan liberalizimin e vizave

Këshilli Evropian, organi më i lartë i BE-së, i ka thënë sot “Po” unanimisht liberalizimit të vizave për shqiptarët e Kosovës. Vendimi pritej prek...

Librealizimi i vizave në Kosovë, ja kur do të hyjë në fuqi vendimi

Vendet anëtare të BE-së në takimin e grupit punues për vizat kanë përafruar qëndrimet rreth një kompromisi, sipas të cilit do të miratohej vendimi...

BE kërcënon Serbinë me pezullim të liberalizimit të vizave

Komisionarja për Punë të Brendshme e bllokut evropian, Ylva Johanson, tha se nuk përjashtohet mundësia që Bashkimi Evropian të pezullojë liberalizimin e vizave për...

QESHARAKE/ Kosova plotëson kushtet, por Franca vendos veton për liberalizimin e vizave: Do presim programin ETIAS

Informacioni i udhëtimit evropian dhe sistemi i Autorizimit, quajtur ETIAS, që do të hyjë në fuqi në nëntor 2023 si një program i heqjes...

Liberalizimi i vizave, Osmani në Pragë: Takova lidera me ndikim, BE po jep sinjal pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani nga Praga ku po mbahet samiti i Komunitetit Politik Europian ka shprehur optimizmin për liberalizmin e vizave. Në Samitin inagurues...

KE letër vendeve të BE-së: Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave

Komisioni Evropian u ka dërguar vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Këshill një dokument të detajuar teknik ku konfirmon se Kosova i ka përmbushur...

Ministrja gjermane: Liberalizimi i vizave për Kosovën, do të ndodhë këtë vit

Liberalizimi i vizave për Kosovën do të ndodh këtë vit, kështu deklaroi Ministrja për Evropë e Gjermanisë, Anna Lührmann. Sipas saj, ky proces i...

BE konfirmon se liberalizimi i vizave me Kosovën do diskutohet më 13 tetor

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian e ka vendosur edhe zyrtarisht në rend dite diskutimin për liberalizimin e vizave për Kosovën. Sipas planit të prezantuar,...

Lajmet e fundit