Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
2.1kmh
20 %
Pre
27 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

TAG

Kosove Serbi

“Njohja e ndërsjellë Serbi-Kosovë, domosdoshmëri”, Ditmir Bushati: Barrikadat dhe strukturat e inkriminuara, pjesë e strategjisë së Serbisë

Nga Ditmir Bushati   1. Në Samitin BE - Ballkan Perëndimor të mbajtur në Tiranë në kulmin e luftës në Ukrainë, Serbia ishte i vetmi vend që...

Arrihet marrëveshja: Kosova heq dorë nga gjobat, Serbia nuk do lëshojë targa ilegale

Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borell ka njoftuar se është arritur marrëveshje për çtensionimin e situatës mes Kosovës dhe Serbisë. “Kemi marrëveshje”, shkruan Borrell në...

Kurti flet pas takimit me Vuçiç, fajëson Borell se hoqi dorë nga marrëveshja e propozuar nga vetë BE

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë një deklaratë të shkurtër për media pas takimit me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, duke fajësuar kreun e...

Escobar në Kosovë: Marrëveshja me Serbinë çështje javësh, jo vitesh! Mbështesim propozimin franko-gjerman

I dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar se marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë, është çështje javësh dhe...

Marrëveshja për lëvizjen e lirë hyn në fuqi në mesnatë, KFOR mobilizohet në veri të Kosovës

Forcat e KFOR-it janë vendosur kudo përgjatë rrugës për në Veriun e Kosovës. Kur kanë mbetur pak orë deri në zbatimin e masës për...

DASH: Marrëdhënia Kosovë-Serbi, do të normalizohet përmes dialogut!

Pas arritjes së marrëveshjes për dokumentet mes Serbisë dhe Kosovës, SHBA beson se të dyja vendet përmes dialogut do të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse,...

Marrëveshja me Serbinë, reagon Basha: Kosova e pavarur është realitet i pamohueshëm!

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për herë të parë pas një kohe të gjatë larg vëmendjes së mediave, lidhur me marrëveshjen...

Osmani dhe Kurti reagojnë pas arritjes së marrëveshjes për dokumentet Kosovë-Serbi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë reaguar pas marrëveshjes së arritur midis Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian...

Marrëveshja Kosovë-Serbi, presidenti Begaj: Mirënjohje për mbështetjen e SHBA dhe BE

Presidenti Bajram Begaj ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për çështjen e dokumentave të hyrje/daljeve. Begaj shpreh mirënjohje për angazhimin e...

Rama përshëndet arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi: Të mos humbet kohë me gjëra thjeshtësisht kaq logjike sa kjo

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë për lëvizjen e lirë, pas negociatave të udhëhequra nga zyrtarët e lartë...

Lajmet e fundit