Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

Kili

Tërmeti i fuqishëm ndërpret ndeshjen e futbollit, kamerat filmojnë momentin e frikshëm

Një ndeshje e Primera B në Kili është ndërprerë nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.6 në shkallën Rihter. Ndeshja mes Deporte Recoleta dhe Deporte...

Rekord temperaturash ne Kili, 22 persona humbin jetën nga zjarret

22 persona kanë gjetur vdekjen si pasojë e zjarreve të përhapura në pyje në jug-qendror të Kilit. Ministrja e Brendshme Carolina Toha, gjatë një konference...

VIDEO/ Qëllohet me gurë Presidenti i Kilit

Presidenti i Kilit Gabriel Boriç, është sulmuar me gurë ditën e sotme nga turma, gjatë një vizite jashtë kryeqytetit. Sipas mediave të huaja mësohet se...

Vaksinoi 88% të popullsisë, ky shtet heq disa masa kufizuese anti-Covid

Kili ka arritur që të vaksinojë rreth 90% të popullsisë, ndërsa vijon fushata për vaksinimin për fëmijët. Ministria kiliane e Shëndetësisë raportoi se 88.74% e...

“Shkundet” Kili, tërmeti me magnitudë 6.0 godet vendin

Një tërmet me madhësi 6.0 ka goditur Kilin gjatë orëve të para të mëngjesit. Mediat e huaja bëjnë me dije se tërmeti ka rën...

KILI kthehet në ‘shesh lufte’, 18 të vdekur gjatë protestave të dhunshme

Situata në Kili sa vjen dhe po degradohet teksa numri i viktimave ka shkuar në 18 veta. As kërkesa publike për...

‘Jemi në luftë’, presidenti i Kilit rrit në maksimum masat e sigurisë në vend

‘Gjendja e emergjencës’ do të shtrihet përtej kryeqytetit të Kilit, Santiago. Presidenti i vendit Sebastian Pinera bëri me dije përpara...

Demostrat e dhunshme, Presidenti i Kilit shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Pas demonstratave që përfshinë vendin, në kryeqytetin e Kilit, Santiago, është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Një gjë e tillë u njoftua...

Tërmet i fortë 6.8 ballë në Amerikën Latine

Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 6.7 i shkallës rihter ka tronditur pak minuta më parë disa qytete në Kili. Sipas...

Copa America, Argjentina mund Kilin dhe siguron vendin e tretë

Kombëtarja e Argjentinës arriti ta mbyllte kompeticionin e Copa America në vendin e tretë pas fitores 2-1 ndaj Kilit. Aguero dhe...

Lajmet e fundit