Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
45 %
3.6kmh
40 %
Enj
28 °
Pre
34 °
Sht
34 °
Die
23 °
Hën
25 °
E enjte, 21 Shtator, 2023

TAG

Katalonja

Katalonja nuk heq dorë nga kërkesa për pavarësi, presidenti i ri do të kërkojë të mbahet referendumi i radhës

Presidenti i ri i Katalonjës, Pere Aragones, do të kërkojë mbajtjen e një referendum të ri për pavarësinë e rajonit të tij.Edhe pse në...

Situata drejt normalizimit në Spanjë, Katalonja rihap baret, restorantet dhe kinematë pas karantinimit 5-javor

Rajoni autonom i Spanjës, Katalonia, duket se po shkon drejt normalizimit të jetës sociale pasi qeveria ka vendosur të rihap baret, restorantet, palestrat dhe...

Rikthehet Covid-19 në Spanjë/ Katalonja urdhëron mbylljen, 210 mijë persona në karantinë

Qeveria e Katalonjës ka urdhëruar mbylljen për rajonin Segria të Spanjës, për shkak të shpërthimit të ri të koronavirusit. Urdhri do të vihet në...

Shmangia e autoriteteve spanjolle, katalonjasit aplikacion për organizimin e protestave masive

Një grup të rinj pro-pavarësisë në rajonin e Katalonjës në Spanjë po përdorin një aplikacion të ri për smartphonet në mënyrë për të shmangur...

Trazirat, Spanja kundërshton bisedimet me liderët e Katalonjës

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë kërkesën e Presidentit të ri të Katalonjës për negociata. Refuzimi është bërë pas disa ditëve të...

Çudit Barcelona, del pro REFUGJATËVE dhe kundër turistëve

Banorët e Barcelonës janë solidarizuar kohët e fundit me të gjitha valët e emigrantëve nga vendet e luftës, teksa kanë vendosur të zgjedhin ata...

Kaos në Katalonjë, plagosen 11 persona gjatë intervistës me Iniestën

Një kaos i vërtetë është regjistruar në Katalonjë mëngjesin e sotëm, kur 11 persona mbetën të plagosur pasi ranë nga një tribunë e improvizuar...

Katalonja zgjedh presidentin e ri

Politikani pro-pavarësisë së Katalonjës, Quim Torra është zgjedhur president i këtij rajoni të Spanjës, pas pesë muajsh bllokade politike. Torra, është përkahur...

Puigdemont ‘heq dorë’ nga pavarësia e Katalonjës, jep një tjetër zgjidhje

Lideri i Katalonjës Carles Puigdemont jep një tjetër zgjidhje për fatin e pavarësisë nga Spanja. Në një intervistë për të përditshmen belge...

Lajmet e fundit