Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
2.1kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

kanceri

Auditi i KLSH: Ministria e Shëndetësisë dhe ISHP nuk kanë përmbushur objektivat për kancerin e gjirit dhe atë të qafës së mitrës! S’kanë program...

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka rrëzuar propagandën e Ministrisë së Shëndetësisë dhe institucioneve të varësisë, një ndër to ISHP, për trajtimin e sëmundjeve...

Administrata Biden njofton përpjekjet e avancuara për kancerin

Administrata e Presidentit Biden njoftoi të enjten nismën e parë të përqendruar te kanceri nën agjencinë e saj të avancuar të kërkimit shëndetësor, që...

Lasse Wellander shuhet në moshën 70 vjeçare, kitarist i grupit legjendar suedez të “pop-it”

Kitaristi i grupit muzikor ABBA, Lasse Wellander ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare. Muzikanti suedez luajti në disa nga hitet më të mëdha...

Maratona sensibilizuese kundër kancerit kolorektal

Një stil jetese me aktivitet fizik, ushqim të shëndetshëm si dhe kontrollet periodike shëndetësore parandalojnë sëmundjet. Informo, ndërgjegjëso, parandalo! Ky ishte qëllimi i maratonës...

Letra e 18 vjeçares shqiptare që kanceri i mori jetën: Doja të isha e lirë, të bëja jetën që do jetoja nëse s’do isha...

Gerta Allushi, një vajzë 18 vjeçare me origjinë shqiptare por e lindur dhe e rritur në Itali, është ndarë tragjikisht nga jeta pas diagnostifikimit...

Dhimbje për prindërit dhe motrën, mediat italiane japin lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të 18 vjeçares shqiptare

"Disa gjëra në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare as që duhet të ekzistojnë. Kështu, në lulen e rinisë, e mori një sëmundje e pashërueshme, Gerta Allushin,...

Lufton kancerin dhe plakjen parakohshme, dobitë shëndetësore të çajit japonez

Çaji matcha konsiderohet si një prej llojeve më të fuqishme të çajit të gjelbër që ekziston. Ka origjinën në Japoni dhe është përdorur në...

“Jam pacientja e dhomës 271”, publikohet letra e fundit e Hueyda El Saied: Nuk do t’ju harroj kurrë…

Hueyda El Saied, një vajzë që e deshi Shqipërinë si të ishte “puro” shqiptare, u nda nga jeta në moshën 46 vjeçare. Prej 23...

Të gjithë bashkë për Ina Kasimatin, mësuesen që po lufton me kancerin e gjirit për të dytën herë

Ina Kasimati është gruaja në foto që e keni parë orët e fundit në rrjetet sociale dhe në media. Ajo është mësuese biologjie në...

Vitamina që mund ta zvogëlojë rrezikun e prekjes nga kanceri

Një hulumtim i ri i publikuar në revistën Frontiers in Nutrition tregon se konsumimi i disa vitaminave mund të zvogëlojë rrezikun e llojeve të...

Lajmet e fundit