Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Die
24 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

Ismail Kadare

Dua Lipa takon vajzën e Ismail Kadare

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, s’nguron asnjëherë të tregojë se sa krenare është për origjinën e saj si dhe për të gjithë...

Shkrimtarit Ismail Kadare i jepet nënshtetasia e Republikës së Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani ka nënshkruar sot dekretin me të cilin shkrimtarit të njohur, Ismail Kadare, i jepet nënshtetësia e Republikës së Kosovës. Sipas saj, dhënia...

Presidentja Vjosa Osmani dekoron Kadarenë me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim shkrimtarin e mirënjohur Ismail Kadare, të cilin e ka dekoruar me urdhrin “Hasan...

5 ditë Salloni Ndërkombëtar i Librit në Torino, Shqipëria përfaqësohet nga dhjetëra shkrimtarë e përkthyes

Panairi i 35-të i librit në Torino ka hapur sot siparin me praninë e ministrit të Kulturës së Italisë Gennaro Sangiuliano dhe ministres së...

“Reagim pa takt dhe ofendues”, Ben Blushi i përgjigjet vajzës së Ismail Kadare: I mora leje për publikimin e bisedës, madje më falenderoi

Publicisti Ben Blushi i është përgjigjur vajzës së Ismail Kadare, e cila reagoi ashpër pas publikimit të një bisede në formë shkrimi mes Blushit...

“Kadare tregoi për fotot nudo të së dashurave”, vajza e shkrimtarit “shpërthen” ndaj Blushit: Gjest imoral dhe i paligjshëm, abuzoi me besimin e babait

Vajza e shkrimtarit Ismail Kadare, Besiana Kadare, ka reaguar ashpër ndaj Ben Blushit pas bisedës së publikuar në formë shkrimi me shkrimtarin në ditën...

“Tani i shkruajmë njëri-tjetrit vetëm pusulla nëpër shtëpi”, Elena Kadare në ditëlindjen e shkrimtarit të madh: Ardhja në Shqipëri na e ka zbukuruar jetën…

Elena Kadare, në një videomesazh, ka folur në lidhje me jetën e saj me shkrimtarin e madh në ditëlindjen e tij të 87-të. Ajo ka...

Në 87-vjetorin e lindjes, Bajram Begaj i shkon në shtëpi Ismail Kadaresë: Kënaqësi t’i uronim sot ditëlindjen mjeshtrit të letërsisë shqipe

Në 87-vjetorin e ditëlindjes së të madhit Ismail Kadare presidenti Begaj Begaj e ka vizituar atë në shtëpi. Ka qenë vetë Begaj i cili në...

Edi Rama rishpërndan urimin për ditëlindjen e Kadaresë: Mirënjohës për monumentin që i ka ngritur gjuhës shqipe!

Kryeministri Edi Rama uron me një mesazh të gjatë shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadare, këtë 28 janar, në 87 vjetorin e lindjes së...

“Nuk jam një grua e hekurt”, Helena Kadare: Kam jetuar nën hijen e Ismailit

Bashkëshrotja e Ismail Kadaresë, Helena Kadare ka përshkruar veten e saj, duke nënvizuar se nuk është aspak hijerëndë. Ajo u shpreh se nuk është një...

Lajmet e fundit