Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

INSTAT

Censi i Popullsisë dhe Banesave, Soreca: BE dhuroi 4.8 milionë grante për INSTAT

Ambasadori i komanduar i Bashkimit Europian, Luigi Soreca, deklaroi sot se për realizimin e censit janë dhënë nga BE 4.8 milionë grante për INSTAT. Këtë...

Miliarda lekë për leje të reja ndërtimi, INSTAT: Tirana mban vendin e parë

Bashkitë në Shqipëri kanë miratuar në tremujorin e dytë të 2023, gjithsej 509 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 339 leje të miratuara...

E hëna ditë e zezë, INSTAT del me shifra: Aksidentet janë rritur në korrik, mbi 160 të plagosur dhe të vrarë

Një rritje e konsiderueshme e numrit të aksidenteve është regjistruar përgjatë muajit Korrik, kjo dhe si pasojë e rritjes së numrit të turistëve në...

Dobësitë në prodhim, kërkesa për eksport dhe turizmi rrisin mbi 21% çmimet e zarzavateve

Çmimet e zarzavateve kanë shënuar rritje jo të zakonte në dy muajt e fundit edhe pse sezoni bujqësor është në kulmin e tij. INSTAT...

3.4 milionë të huaj në Shqipëri në gjashtë muaj, shumica janë evropianë, qëllim kanë pushimet dhe biznesin

Instituti i Statistikave ka publikuar të dhënat më të fundit për hyrjet dhe daljet e shtetasve të huaj dhe shqiptarë, nga territori i vendit,...

Raporti i INSTAT, Krifca: Rritje dyshifrore e eksporteve bujqësore në vlerë dhe në sasi

Eksportet e produkteve bujqësore i janë rikthyer rritjes së fortë dyshifrore për të tretin muaj radhazi në maj, duke bërë që i gjithë pesëmujori...

Popullsia ra me 1.1% në 2022, rreth 46 mijë shqiptarë ikën në emigracion

Popullsia e Shqipërisë ka shënuar rënien më të lartë në tre vjet, që nga periudha e pandemisë, duke u tkurrur me 1.1%, ose 31.8...

Paradoksi, po vijnë më shumë turistë të huaj, por muajt e fundit hotelet kanë pasur më pak punë

Ndonëse numri i shtetasve të huaj që vijnë në vend është rritur ndjeshëm dy vitet e fundit, teksa vendi e mori veten nga pandemia...

Shtohen krimet nga adoleshentët në Shqipëri, INSTAT: 120 fëmijë të dënuar vetëm në vitin 2021

Përgjatë viteve të fundit kemi patur një rritje të frikshme të numrit të krimeve të kryera nga adoleshentë. Sipas raportit të Institutit të Statistikave nëpërmjet...

Shkurti me rekord hyrjesh në Shqipëri, rritet numri i turistëve, por të larta janë dhe daljeve nga vendi

Shqipëria vazhdon të ketë një trend rritës të numrit të turistëve, që kanë zgjedhur vendin tonë për të pushuar edhe në muajt e parë...

Lajmet e fundit