Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

TAG

gruri

Ministri ukrainas: Gruri ynë do të mungojë në treg për 3 sezone

Ministri i Bujqësisë së Ukrainës, Mykola Solskyi, ka deklaruar se pushtimi rus i Ukrainës do të krijojë një mungesë globale të grurit për të...

Deputeti britanik thirrje OKB: Mundësoni një zonë humanitare për të lejuar eksportet e grurit në Ukrainë  

Deputeti britanik, Tobias Ellwood, ka deklaruar sot se duhet një zonë humanitare e miratuar nga OKB-ja, rreth portit të Odesës për të siguruar eksportet...

Turqia e gatshme të garantojë eksportin e grurit nga Ukraina dhe Rusia

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Turqia është e gatshme të negociojë me Ukrainën dhe Rusinë për ndalimin e luftës dhe...

Turqia po punon për planin e eksportit të grurit në Ukrainë

Turqia ka deklaruar se po punon fort me Rusinë  dhe Ukrainën për të rënë dakord për një plan të drejtuar nga OKB-ja. që do...

Rusia thirrje shteteve: Hiqni sanksionet, të lejojmë eksportin e grurit

Rusia i ka bërë thirrje Bashkimit Europian dhe shteteve të tjera për heqjen e sanksioneve të vendosura pas pushtimit të Ukrainës, në mënyrë që...

Rusia ka pushtuar portet në Detin e Zi, rreth 25 milionë tonë grurë mbeten të bllokuar në Ukrainë

Bllokada e porteve të Detit të Zi të Ukrainës po parandalon eksportimin e afro 25 milionë tonë drithëra, tha një zyrtar i Organizatës së...

Mbërrin në Portin e Durrësit anija me 2300 ton grurë, importuesit: Do ketë furnizim, por çmimi do rritet

Një anije me mbi 2300 tonë grurë rifuxho pret të shkarkohet në Portin e Durrësit. Anija “Titan” që lundron nën flamurin moldav u nis disa...

Inteligjenca ukrainase jep alarmin: Rusia po godet qëllimisht infrastukturën bujqësore, do shkaktojë krizë humanitare në Europë

Inteligjenca e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës thotë se forcat ruse po shkatërrojnë qëllimisht infrastukturën bujqësore në disa qytete kryesore të vendit. Sipas raportimeve, ushtria...

Ministrja e Bujqësisë: Nuk do të importojmë më grurë nga Rusia, të fokusohemi në prodhimet vendase

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca ka njoftuar sot se Shqipëria nuk mund të importojë më grurë nga Rusia. Këtë deklaratë ministrja e...

Mbërrin në Durrës anija “e fundit” me grurë nga Rusia, si do të diversifikohen furnizimet

Në kulmin e sanksioneve që Perëndimi ka vënë ndaj Rusisë për shkak të sulmeve të saj në Ukrainë, një anije me grurë që ishte...

Lajmet e fundit