Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

TAG

gruri

Britania hedh poshtë deklaratat e Putinit për eksportet e grurit ukrainas

Pretendimet e presidentit rus, Vladimir Putin se vetëm një pjesë e grurit të eksportuar nga Ukraina është duke arritur në vendet e varfra, nuk...

Gruri mblidhet me lopata, hapet qarkullimi në autostradën Tiranë-Durrës

Normalizohet trafiku në autostradën Tiranë-Durrës, pas aksidentit që përfshiu një kamion të ngarkuar me grurë. Shoferi dyshohet se humbi kontrollin duke shkaktuar përmbysjen e kamionit...

Lajm i MIRË, rifillon eksporti i grurit nga tre porte në Ukrainë pas nënshkrimit të marrëveshjes me Rusinë

Ukraina konfirmoi këtë të mërkurë se filloi eksporti i grurit nga tre porte, ashtu  siç ishte parashikuar në marrëveshjen e nënshkruar mes Kievit dhe...

Lufta ul me 60% volumin e importeve nga Rusia në Shqipëri

Tregtia ndërmjet Rusisë dhe Shqipërisë duket se i ka rezistuar disi sanksioneve, teksa shihet se në 6-mujorin e parë të vitit 2022, importet në...

SPAK thërret për të dëshmuar 40 fermerë të Kozarës, pyeten për bashkëfshatarin që u korr grurin me autokombajnë

Dyzetë fermerë të fshatit Kozarë në Kuçovë janë thirrur përsëri sot në Prokurorinë Speciale për të dëshmuar për bashkëfshatarin e tyre Bektash Shtëpenja. Ata...

Shtetet në krizë, Rusia nxjerr lajmin: Këtë vit do korrim sasi rekord gruri, 138 milionë tonë

Kriza e shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës ka sjellë rritjen e çmimit të miellit dhe vajit në tregjet botërore, e ndërsa disa shtete...

Rusia përpiqet të eksportojë grurin e vjedhur nga Ukraina, por fermerët janë të pakënaqur me çmimin

Moska po përpiqet të eksportojë grurë nga zonat e pushtuara të rajonit të Zaporizhzhia, sipas Shërbimeve të Inteligjencës së Ukrainës. Rusia po vazhdon të...

Çfarë po ndodh me grurin? Ekspertët PARALAJMËROJNË: Kriza e urisë do të thellohet në mbarë botën

Përafërsisht 20 milionë tonë drithë gjenden në Ukrainë, me pak rrugëdalje nga ky vend. Është një krizë që po e mbyt ekonominë e Ukrainës...

Borell: Bllokimi i grurit nga Rusia në Ukrainë është një krim lufte

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka akuzuar Rusinë për kryerje “të krimeve të vërteta të luftës”, duke bllokuar eksportet e drithërave...

Festa e Grurit në Fier, Balla: Asnjë bujk s’do dalë me humbje këtë vit, çmimi është dyfish më i lartë se vjet

Festa e përvitshme e Grurit është mbajtur sot në Pojan të Fierit, e këtë vit përkon me krizën globale të furnizimit me grurë për...

Lajmet e fundit