Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
52 %
3.6kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
20 °
E martë, 3 Tetor, 2023

TAG

FMN

“Rënia e euros po ndikohet nga paratë kriminale”, eksportuesit letër FMN-së, BB e Bankës Europiane: Luhatjet do të ndihen edhe në vitet në vijim,...

Zhvlerësimi i euros vijon të dëmtojë aktivitetin e eksportuesve dhe sipas tyre rënia e monedhës po ndikohet nga prurja e parave kriminale në ekonominë...

FMN: Pezullimi i marrëveshjes së grurit ukrainas mund të rrisë me 10-15 % çmimet

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha të martën se dalja e Rusisë nga marrëveshja që lejonte eksportet e grurit nga Ukraina përmes Detit të Zi mund...

Paralajmërimi i FMN: Parashikimi ekonomik kushtëzohet nga një pasiguri e madhe (DALIN REKOMANDIMET)

Fondi Monetar Ndërkombetar (FMN) ka bërë një deklaratë pas përfundimit të vizitës në vendin tonë. FMN ka bërë paralajmërim në lidhje me ekonominë, e cila...

Sejko dhe Ibrahimaj në mbledhjen e FMN dhe Bankës Botërore: Inflacioni pritet të kthehet në objektiv në gjysmën e parë të vitit 2024

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka marrë pjesë të premten në Mbledhjen e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe të Grupit të Bankës...

FMN: Efektet e inflacionit në Shqipëri, më të ashpra se në BE, rritja po udhëhiqet nga ushqimet

Efektet e inflacionit në Shqipëri dhe në Ballkan janë më të ashpra se në Bashkimin Europian, pasi rritja po udhëhiqet nga çmimet e ushqimeve,...

FMN paralajmëron: Ky vit, më i vështirë se ai i kaluari

Drejtoresha menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieve, tha se viti 2023 pritet që të jetë më i vështirë se ai që lamë pas. Sipas...

Aferat me fondet publike, Meta: Mbështes FMN për transparencë për përfituesit e tenderave

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka zhvilluar  një takim mbrëmjen e sotme me Komitetin Drejtues Kombëtar të PL. Ai u shpreh se...

Thirrja e FMN-së, Meta kërkon transparencë nga qeveria për rritjen e borxhit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, në një deklaratë për mediat u shpreh se forca politike i cili ai drejton mbështet plotësisht rekomandimin...

FMN vë alarmin e kuq për koncesionet PPP, kontratat të hartuara keq dhe pa monitorim

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) vuri alarmin e kuq për nivelin e lartë të rrezikut që paraqesin kontratat koncesionare (PPP) në ekonominë shqiptare dhe kryesisht...

FMN: Shqipëria ka ruajtur vrullin e rritjes ekonomike! Qeveria të marrë parasysh dhe rreziqet për amnistinë fiskale (Raporti i plotë)

"Pas një rimëkëmbjeje të fortë në vitin 2021, ekonomia shqiptare ka ruajtur një vrull pozitiv pavarësisht tronditjes së ekonomisë globale nga lufta e Rusisë...

Lajmet e fundit