Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

TAG

eurostat

Eurostat, Shqipëria ndër vendet me sezonalitetin më të lartë turistik në Europë

Shqipëria po bën përpjekje për ta shtrirë turizmin përgjatë gjithë vitit, por sërish në muajt e verës është përqendrimi më i lartë i turistëve,...

Pse po ikin?! Të rinjtë shqiptarë kanë të ardhurat e disponueshme më të ulëta në Europë, sipas Eurostat

Ikja e të rinjve është kthyer në një problem vërtet shqetësues për vendin, duke ndikuar tregun e punës, konsumin dhe në afatin më të...

Eurostat: Të ardhurat e disponueshme të familjeve shqiptare janë më të ulëtat në Europë

Familjet shqiptare dhe individët kanë më pak të ardhura të disponueshme, të matura sipas fuqisë blerëse në Europë (të dhënat për Kosovën mungojnë). Eurostat ka...

Eurostat: Rreth 110 mijë shqiptarë jetojnë në Francë e Gjermani

Gjermania dhe Franca janë bërë dy shtetet më të preferuara të shqiptarëve që po ikin në Europë gjatë viteve të fundit në ciklin e...

Shifrat e Eurostat: Shqipëria po plaket shumë më shpejt se Europa

Shqipëria është ende një nga popullsitë me moshë më të re në Europë, por po plaket me ritme shumë më të shpejta se shtetet...

Eurostat: Shqipëria, me përqindjen më të lartë të popullsisë së rrezikuar nga varfëria dhe përjashtimi social në Europë

Eurostat e renditi Shqipërinë si vendin me përqindjen më të lartë të popullsisë në Europë që është e rrezikuar nga varfëria dhe përjashtimi social. Eurostat...

Eurostat: 74.7% e popullsisë në moshë në Shqipëri është e rrezikuar nga varfëria

Në Shqipëri. 74.7% e popullsisë në moshë pune rrezikojnë të bien në varfëri, pasi jetojnë në familje me intensitet të ulët të punës, raportoi...

Raporti i EUROSTAT për korrupsionin, Meta: Asnjë surprizë, lufta e hapur kundër korrupsionit parandalon falimentimin e Shqipërisë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për raportin e EUROSTAT, ku thuhej se Shqiptarët dhe Rut rezultojnë me indekset më të përkeqësuara të korrupsionit në...

“Shqipëria e fundit për të ardhurat për frymë për 2021”, Bozdo: Jemi të parët vetëm në numrin e atyre që braktisin atdheun

Anëtari i Kryesisë së PD, Eno Bozdo ka reaguar pas publikimit të Eurostat për të ardhurat për frymë, ku Shqipëria renditet ndër vendet me...

Mbi 300 mijë të mitur në Shqipëri rrezikojnë të bëhen të varfër, sipas Eurostat

Më shumë se gjysma e personave nën 18 vjeç në Shqipëri rrezikojnë të bëhen të varfër. Në numër janë mbi 304 mijë të mitur, pjesë...

Lajmet e fundit