Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
0.5kmh
40 %
Sht
34 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

europa

Eurostat, Shqipëria ndër vendet me sezonalitetin më të lartë turistik në Europë

Shqipëria po bën përpjekje për ta shtrirë turizmin përgjatë gjithë vitit, por sërish në muajt e verës është përqendrimi më i lartë i turistëve,...

Evropa fillon trajnimin e pilotëve ukrainas për avionët amerikanë F-16

Gjatë takimit të ministrave të mbrojtjes të Bashkimit Evropian që po mbahet sot në Bruksel, u konfirmua se ka filluar trajnimi i pilotëve ukrainas...

Integrimi i Ballkanit Perëndimor, Olaf Scholz thirrje BE-së: Koha që Europa të mbajë premtimet

Kancelari Gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje për një Bashkim Europian të zgjeruar dhe të reformuar që ëstë më gjeopilitik në pikpamje dhe veprime. Fjalimi...

Tabaku mesazh nga Parlamenti Suedez: Europa s’është e plotë pa Ballkanin Perëndimor, Kosovës t’i njihet statusi i vendit kandidat!

Deputetja e Partisë Demokratke, Jorida Tabaku ndodhet në Stokholm, ku ka marrë pjesë në punimet e parlamentit suedez. Kryetarja e Komisionit të Integrimit Europian,...

“Për një Shqipëri si Europa”, Tedi Blushi thirrje shqiptarëve: Nesër, ora 12:00 në protestë kundër regjimit hajdut dhe skizofrenik

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi, i ka bërë thirrje qytetarëve që ditën e nesërme, 6 Dhjetor, t’i bashkohen në protestën...

Ministri italian: Europa duhet të ndalojë ndikimin rus në Ballkan, paqja atje është kyçe

Evropa duhet të rrisë prezencën e saj në Ballkanin Perëndimor për të kufizuar ndikimin e Rusisë, ka thënë ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani,...

Tregtia e armëve lulëzon ndërsa Evropa Lindore armatos Ukrainën

Industria e armëve në Evropën Lindore po prodhon armë, predha artilerie dhe furnizime të tjera ushtarake me një ritëm që nuk është parë që...

Shifrat e Eurostat: Shqipëria po plaket shumë më shpejt se Europa

Shqipëria është ende një nga popullsitë me moshë më të re në Europë, por po plaket me ritme shumë më të shpejta se shtetet...

Merkel mbron vendimet e saj për furnizimet me gazin rus: Edhe gjatë Luftës së Ftohtë kanë furnizuar me energji

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka mbrojtur vendimet që ka marrë për blerjen e gazit natyror nga Rusia, sa ka udhëhequr Gjermaninë. Duke folur nga...

Javier Cergas: Europa është në luftë, Nobeli i vonuar për Kadarenë

Shkrimtari i njohur spanjoll Javier Cergas ka folur sot në një konferencë për shtyp në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit, mbi letërsinë, Europën,...

Lajmet e fundit