Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
0.5kmh
40 %
Sht
34 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

ekonomia

Fenomeni “El Nino” pritet të ndikojë në çmimet e tregut global ushqimor

Fenomeni natyror i motit,  El Niño i këtij viti pritet të komplikojë efektet në çmimet globale të ushqimeve të ndalimit të eksportit të orizit...

Ibrahimaj bën bilancin: Për tre mujorin e parë të 2023 rritja ekonomike ishte 2.27%

Ministrja e Fianncave dhe Ekonomisë ka bërë me dije se për tre mujorin e parë ekonomia në vend është rritur me 2.72%. Në një deklaratë...

Institucionet, 770 milionë euro dëm ekonomik dhe efekt negativ në buxhet nga parregullsitë

Institucionet publike i kanë shkaktuar buxhetit të shtetit një dëm ekonomik prej 13 milionë eurosh në të ardhura dhe shpenzime, ndërkohë që efekti negativ...

Banka Botërore “dhuratë” qeverisë para zgjedhjeve, raporti me superlativa për ekonominë shqiptare

Nga OLA XAMA Në 16 shtator të vitit 2021 Banka Botërore njoftoi ndërprerjen e publikimit të raportit “Doing Business” pas një skandali që përfshiu zyrtarët...

Gara për Shkodrën, Benet Beci: Gjithë qyteti është si i vjetëruar, i pamirëmbajtur

"Do punojmë për të rritur investimet dhe mirëqënien në Shkodër". Ky është zotimi i kandidatit të PS-së për kryebashkiak, Benet Beci, i cili shpalosi...

“Pakoja e Madhe”, Braçe kërkon ministren në Komision: Urgjent duhet të jetë këtu, dua të di pse nuk u dha ndihmë për bujqësinë

Në komisionin e Ekonomisë po shqyrtohet ditën e sotme akti normativ për disa ndryshime në ligjin për buxhetin e vitit 2022, në kuadër të...

INSTAT: 623 mijë persona jetojnë nën kufirin e rrezikut për të qenë të varfër

Ndonëse ekonomia shqiptare ka pasur një rritje të relativisht të kënaqshme vitet e fundit dhe tkurrja e vendit gjatë pandemisë ishte shumë më e...

FMN: Shqipëria ka ruajtur vrullin e rritjes ekonomike! Qeveria të marrë parasysh dhe rreziqet për amnistinë fiskale (Raporti i plotë)

"Pas një rimëkëmbjeje të fortë në vitin 2021, ekonomia shqiptare ka ruajtur një vrull pozitiv pavarësisht tronditjes së ekonomisë globale nga lufta e Rusisë...

Komisioni i Ekonomisë/ Tabaku për ligjin e pronës: U gabua për 7501-in dhe kam qenë e para që kam kërkuar ndjesë! S’ka fonde për...

Në Komisionin e Ekonomisë dhe Financat po diskutohet për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 133/2015, “Për trajtimin e pronës dhe përfundimin e...

Panariti thirrje qeverisë: Ktheni timonin 180 gradë se do përplasemi! Inflacioni dyshifror, çmimet po rriten me orë

Ish-ministri Edmond Panariti i bën thirrje qeverisë të veprojë menjëherë për të parandaluar pasojat e rënda të inflacionit në vend. Sipas ish-ministrit të LSI, inflacioni...

Lajmet e fundit