Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
43 %
5.1kmh
0 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
25 °
E hënë, 2 Tetor, 2023

TAG

diplomatet ruse

Norvegjia dëbon 12 diplomatë rusë, thotë se ishin spiunë “të kamufluar” të Moskës

Rreth 12 diplomatë rusë të dëbuar nga Norvegjia të enjten punonin për agjencitë ruse të inteligjencës – Zyrën Kryesuese të Inteligjencës (GRU), Shërbimin e...

Operacion i gjerë spiunazhi në Malin e Zi, gjashtë diplomatë rusë shpallen “non-grata”

Ministria e Jashtme e Malit të Zi ka njoftuar se ka shpallur persona non-grata gjashtë diplomatë rus të akredituar në Podgoricë. Operacioni i konsideruar...

Italia dhe Danimarka dëbojnë diplomatët rusë, Luigi Di Maio: Arsyet lidhen me sigurinë tonë kombëtare

Ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio, ka njoftuar se Italia ka dëbuar 30 diplomatë rusë, për arsye që lidhen me sigurinë kombëtare të...

Tronditen marrëdhëniet Rusi-Greqi, Kotzias akuza të rënda Kremlinit

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias ka akuzuar Rusinë se po përpiqet të sabotojë marrëveshjen historike me Maqedoninë, për të ndaluar ekspansionin e...

Bushati: Dy diplomatët rusë tejkaluan cakun diplomatik. Moska s’lë rast pa na shigjetuar

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati në një intervistë ekskluzive për Ora Neës, sqaron arsyet e dëbimit të dy diplomatëve rusë nga Shqipëria. Sipas Bushati,...

Dëbimi i diplomatëve: Rusia i përgjigjet flakë për flakë SHBA-ve

Rusia ka vendosur të dëbojë 60 diplomatë rusë dhe të mbyllë konsullatën amerikane në Shën Petersburg. Vendimi vjen si përgjigje ndaj vendimit...

NATO kërcënon Rusinë, dëbon 7 diplomatë, Stoltenberg: Jemi të gatshëm të ndërmarrim edhe hapa të tjerë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka njoftuar dëbimin e 7 anëtarëve të misionit rus në Aleancën e Atlantikut Verior si kundërpërgjigje ndaj...

Këto janë të gjitha shtetet që po dëbojnë diplomatë rusë

Dhjetra shtete europiane kanë ndjekur shembullin e Britanisë së Madhe dhe Shteteve të Bashkuara duke dëbuar një ose më tepër diplomatë rusë. ...

Dëbimi i diplomatëve rusë, Milo: Erëra të luftës së ftohtë. Ngjela: Ka lidhje me Gjuriç

Historiani dhe ish-ministri i Jashtëm Paskal Milo në një koment për dëbimin e diplomatëve rusë në 14 vende të botës e përkufizoi situatën si...

Dëbimi i diplomatëve, reagon Ministria e Jashtme ruse: Fushatë antiruse e nisur nga Londra

Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar pas dëbimit masiv të diplomatëve të saj nga dhjetra shtete europiane, ndër to edhe Shqipëria. ...

Lajmet e fundit